PODGORICA, Čelnici zemalja Evropske unije (EU) na vanrednom samitu u Briselu zaključili su da je neophodna reforma finansijskog sistema kako se sadašnja kriza ne bi ponovila.
Čelnici EU saglasili su se i o načelu na kojima treba temeljiti novi svjetski finansijski sistem.
“Sve finansijske institucije moraju biti pod nadzorom a njihova djelatnost regulisana, novi sistem trebalo bi da se temelji na odgovornosti i transparentnosti, a Međunarodni monetarni fond (MMF) imaće centralnu ulogu u njegovoj efikasnijoj arhitekturi”, navodi se u zaključcima sa samita koje prnose crnogorski elektronski mediji.
U roku od 100 dana od sastanka koji će u subotu biti održan u Vašingtonu čelnici će predložiti reformu finansijskog sistema, prenose hrvatski mediji.
Predsjednik Francuske i Evropskog vijeća Nikola Sarkozi ocijenio je da vašingtonski samit ne smije biti sastanak na kojem će se razgovarati samo o uzrocima krize, nego da se moraju dogovoriti i nova pravila u globalnom finansijskom sistemu, ali da to ne znači da se iz stanja u kojem nije bilo regulacije pređe u pretjeranu regularnost.
On je dodao da unutar EU postoji saglasnost o koordinaciji ekonomskih politika.
“EU će tražiti na sastanku u Vašingtonu nedvosmisleni odgovor o reformi svjetskog finansijskog sistema da se više ne bi ponovila sadašnja kriza”, saopštila je njemački kancelar Angela Merkel.
Prema njenim riječima, iz aktuelne finansijske krize treba naučiti lekciju kako se ona ne bi na takav način ponovila.
Svjetski samit grupe G20 biće održan u subotu, 15. novembra.
Grupu G20 čini sedam najrazvijenijih zemalja svijeta (G7) i nove velike ekonomije kao što su Kina, Indija, Brazil, Južna Koreja i Meksiko.