MODRIČA, Preduzeće “Vodovod i kanalizacija” iz Modriče dospjeće u tešku finansijsku situaciju i neće moći da obezbijedi dovoljnu količinu vode za potrošače, ako lokalna vlast ne odobri povećanje cijene vode, izjavio je danas Srni direktor ovog preduzeća Živko Lazić.
“Cijena od 0,40 KM za metar kubni vode za domaćinstva i jednu KM za privredne subjekte, te 0,10 KM za usluge kanalizacije domaćinstvima i 0,20 KM preduzećima formirana je prije sedam godina”, istakao je Lazić.
On je dodao da je od opštine tražena saglasnost da cijena vode u domaćinstvima bude 0,55 KM, u preduzećima 1,30 KM po kubiku, a za usluge kanalizacije da cijena za domaćinstva bude 0,15 i preduzeća 1,26 KM.
Lazić je naglasio da su usluge modričkog “Vodovoda i kanalizacije” najniže u odnosu na opštine u okruženju.
“Najviše cijene za utrošenu vodu plaćaju potrošači u Brodu, i to 0,86 KM za kubik vode, Doboju i Tesliću 0,73 KM, a u Derventi 0,56 KM. Privredna preduzeća u Doboju troše najskuplju vodu, i to 2,47 KM za metar kubni, u Brodu 2,05 KM, a u Tesliću 1,57 KM”, rekao je Lazić.
On je podsjetio da lokalna uprava, uprkos zahtjevu podnesenom još 1999. godine, nije dala saglasnost za usklađivanje cijena vode sa cijenama energenata, rezervnih dijelova za održavanje vodovodne mreže i objekata.
Lazić je upozorio da bez dodatnih ulaganja u cjevovod na vodozahvatnim objektima i dijelu primarne vodovodne mreže u gradu, koja je građena prije 40 godina, ne može biti pušten u stalni rad nedavno završeni potisni vod u dužini 2 500 metara, za čiju je izgradnju Vlada Republike Srpske obezbijedila 1.700.000 KM.
Modrički “Vodovod i kanalizacija”, jedino preduzeće ovog tipa u Srpskoj koje je privatizovano, vodom snabdijeva 6 500 domaćinstava i preduzeća sa više od 17 000 lica na području Modriče i Vukosavlja. Sa novom mrežom izgrađenom nakon posljednjeg rata u novim – izbjegličkim naseljima, ukupna dužina primarne i sekundarne mreže je veća od stotinu kilometara.
“Neriješen imovinsko-pravni status preduzeća i nastojanje opštine da `Vodovod` vrati u njeno vlasništvo razlog je za loše odnose lokalnog rukovodstva i preduzeća”, istakao je Lazić.
On je dodao da su o brojnim nesporazumima između preduzeća i lokalne vlasti, o kojima je nekoliko puta raspravljala modrička Skupština opštine, tražena mišljenja nadležnih institucija Srpske, a pokretane su i tužbe pred sudovima.