LONDON, Predsjednik Evropske unije Herman van Rompej smatra da je šesnaestočlana evrozona prošlog mjeseca bila na ivici propasti, koja bi izazvala svjetsku krizu i da su neophodne ekonomske reforme u EU.
Rompej je rekao “Fajnenšel tajmsu” da evropski lideri sada shvataju da moraju da sprovedu politički nepopularne ali neophodne ekonomske reforme, uključujući otvaranje tržišta rada i podizanje starosne granice za odlazak u penziju.
Predsjednik EU za fiskalne probleme sa kojima se suočava evrozona okrivljuje jaki evro koji je na zemlje koje koriste zajedničku evropsku valutu djelovao poput droge.
On upućuje i oštre kritike finansijskim tržištima zbog toga što su pretjerano reagovala na ekonomske probleme evrozone i što su suviše podložna glasinama i predrasudama.
Herman van Rompej naglašava da evropski lideri, kao jedan od načina za podsticanje ekonomske integracije i izalazak iz aktuelne krize, ne smiju da odbace mogućnost unošenja izmjena u Lisaboski ugovor – ključni dokument Evropske unije, kako bi, između ostalog, članice koje prekrše fiskalna pravila mogle da budu izbačene iz evrozone.
Za to se zalaže njemački kancelar Angela Merkel, ali, primjećuje list, i još malo ko u Uniji.
Predsjednik Evropskog savjeta kaže da to, po njegovom mišljenju, nije prioritet ali da će možda u jednom trenutku biti neophodno.
“Fajnešel tajms” podsjeća da je evropskim vladama bilo potrebno punih osam godina da se dogovore oko Lisabonskog ugovora, pa je zato pitanje mogućih izmjena tog dokumenta izuzetno osjetljivo.