BEOGRAD, Izvjesno je da će aprilske plate u javnom sektoru i penzije biti povećane više nego što je bilo očekivano, pa umjesto 2,95, može se očekivati rast od četiri odsto. Razlog neće biti odluka države da prekrši ono što je zacrtala, nego veća inflacija, koja će pojesti ovaj neočekivani rast. Krajem aprila znaće se da li će biti neke dodatne jednokratne podjele javnom sektoru i penzionerima od viška u budžetu.
Vlada Srbije ove godine je planirala tri povećanja plata – u januaru, aprilu i oktobru – koja će zavisiti od inflacije u ovoj godini i rasta bruto društvenog proizvoda (BDP) u 2010. godini. Projekcije su govorile da se u aprilu može očekivati rast od 2,95 odsto, a u januaru i oktobru po dva posto.
Ali već u aprilu biće promjena jer je inflacija poslije prva dva ovogodišnja mjeseca bila skoro tri odsto, a u Ministarstvu finansija tek će sredinom mjeseca znati kolika je bila martovska inflacija, a samim tim i povećanje. Krajem aprila u tom ministarstvu će znati ima li viška u budžetu i kako će ga podijeliti.
Ranije su postojale dvije opcije za podjelu viška: uvećanje planiranih procenata ili jednokratna podjela. Upravo je podjela viška zadala Vladi Srbije velike probleme zahvaljujući štrajkovima u policiji i prosvjeti.
Naime, Vlada je pomalo nespretno početkom godine, osim planiranih procenata, obećala dodatni rast zarada i penzija ako u budžetu bude više para, pri čemu je spomenuto da će biti u plusu nekih 10 milijardi dinara. Pritisci sindikata su se pojačali, pa se javio i MMF sa opomenom da će sklopljeni aranžman propasti ako se povećaju zakonski utvrđeni procenti jer će to povećati javnu potrošnju. Milojko Arsić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, ističe da se prvo treba zapitati da li će biti viška u budžetu, pa tek onda kako ga podijeliti. Zakoni kažu da plate i penzije u aprilu mogu da budu povećane u iznosu tromjesečne inflacije, koja će vjerovatno biti oko četiri odsto, a država je planirala da će povećanje biti oko 2,95 odsto. Zbog toga će biti veći rashodi po ovom osnovu, što će umanjiti eventualni višak u budžetu.
– Zbog inflacije su povećani prihodi, ali i rashodi, to zaboravljaju mnogi. Očekivanje viška para u budžetu je iluzija – opominje Arsić.
On ističe da, ako ima viška para u budžetu, onda treba razmisliti da li je opravdano potrošiti ih na povećanje plata u javnom sektoru i penzija jer su investicije mnogo važnije i daće više rezultata na duži rok, i to za sve. – Ako se na kraju ipak riješi da se višak potroši na veće plate, onda je najmanje loše rješenje da to bude jednokratno, a ne povećanje osnovice, što će nas skupo koštati narednih godina jer ćemo, umjesto smanjenja, imati povećanje javne potrošnje. Gdje nas je takva politika iz prethodnih godina dovela, svi vidimo – podsjeća član Ekonomskog savjeta premijera.
Mjere Vlade Srbije ocijeniće bord direktora MMF-a, koji za nekoliko dana odlučuje o završetku saradnje s našom zemljom. U pismu o namjerama, koje je Vlada Srbije poslala MMF-u, piše da će eventualni višak iskoristiti za jednokratnu isplatu.
– To bi trebalo da zadovolji MMF. Pravila propisana zakonima neće se kršiti, rast plata i penzija neće biti veći – navodi izvor „Blica” iz Vlade Srbije.
Miladin Kovačević, zamjenik direktora Republičkog zavoda za statistiku, kaže da MMF očekuje od Vlade izvještaj kako će postupiti sa pritiscima sindikata.
– Vlada dosad nije krila da nema para za neka veća povećanja od zakonom planiranih, pa vjerujem da će isto poručiti i MMF-u. Izvjesno je da u budžetu nema prostora da se ide mimo obećanog – smatra Kovačević. Blic