SARAJEVO – Agencija za privatizaciju Federacije BiH ne zna ko su danas vlasnici po 10 odsto kapitala “BH Telecoma” i “Elektroprivrede BiH”, prodatog za dionice prije sedam godina.
“Agencija je na osnovu odluke Vlade FBiH 2001. godine izvršila tu privatizaciju i ne mogu govoriti šta se kasnije dešavalo s tim kapitalom”, kaže Enes Ganić, direktor Agencije za privatizaciju FBiH, ističući da su kupci po 10 odsto kapitala u ove dvije kompanije bili fondovi.
“Ne možemo imati tragove da li se kasnije pojavljuje neko treći i da li je u okviru fondova bilo dalje trgovine”, dodaje Ganić.
U Komisiji za vrijednosne papire FBiH koja vodi registar fondova, nemaju podatke o pojedincima koji su kroz fondove vlasnici ove imovine.
“Fondovi okupljaju oko 300.000 ljudi, samo BIG fond ima između 15.000 i 20.000 članova. Trgovina vrijednosnim papirima se obavlja svakodnevno i popis malih dioničara ima emitent koji saziva skupštine dioničara”, kaže Fuad Čerkez, sekretar Komisije.
Zastupnik u Parlamentu FBiH Anto Čolak je najavio da će tužiti Komisiju za vrijednosne papire u FBiH zbog toga što je verifikovala prodaju po 10 odsto kapitala u “BH Telecomu” i EP BiH. Tvrdi da Komisija za to nije imala zakonsko uporište jer Zakon o privatizaciji FBiH predviđa poseban zakon za privatizaciju velikih javnih preduzeća poput elektroprivreda i telekoma. Čolak vjeruje da su dionice kupili pojedinci bliski strukturama vlasti koji će se obogatiti prodajući ih, a država će biti oštećena za prodatu vrijednost.
Bivši premijer FBiH Alija Behmen smatra da je taj upis dionica bio potreban kako bi građani stekli povjerenje u certifikate, ali da jeste pitanje da li je u okviru te prodaje bilo malverzacija.
Premijer FBiH Nedžad Branković je nedavno bio u žiži interesovanja zbog mogućeg sukoba interesa jer je osnivač firme za upravljanje BIG fondom koji je najveći pojedinačni vlasnik ovih preduzeća. Branković sada tvrdi da je svoj udio nedavno prodao.
Preduzeća vrijedna 3,6 milijardi KM
Prema registru Komisije za vrijednosne papire FBiH, “Elektroprivreda BiH” vrijedi oko tri milijarde KM, a BH “Teleckom” oko 634,5 miliona KM.
Vlasnici 10 posto kapitala u EP BiH su investicijski fondovi” BIG, “CROBiIH fond”, “Prevent Invest”, “Herbos fond”, fond “Naprijed”, “Bonus”, “Fortuna fond”, “Mi Group” i Hipo Alpe Adria bank kao skrbnik za 0,18 odsto.
Vlasnici 10 posto kapitala u “BH Telecomu” su investicijski fondovi: BIG, “Naprijed”, “Prevent Invest”, “Herbos fond”, “Mi Group”, “Crobih fond”, “Prof Plus”, “Fortuna fond” i Rajfajzen banka kao skrbnik za 0,197 odsto.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.