BANJALUKA, Iz Saveza sindikata Republike Srpske navode da u RS trenutno ima oko 35 000 radnika koji rade “na crno”, ali da taj broj stalno varira i da se sa sigurnošću ne može tačno utvrditi koliko ima neprijavljnih radnika.
Kazne za poslodavce koji nisu prijavili radnika iznose od 2.000 do 15.000 KM, nakon čega inspektorat insistira da poslodavac zaključi sa radnikom ugovor o radu na neodređeno vrijeme, pišu “Nezavisne novine”.
Najviše rada “na crno” ima u ugostiteljskim objektima, trgovinama, građevinarstvu i uslužnim djelatnostima i privatnim firmama.
Generalni sekretar Saveza sindikata RS Velka Odžaković kaže da mnogi radnici i ne znaju kakav im je status dok ne pokušaju da ovjere zdravstvenu knjižicu, gdje saznaju da su prevari i da nisu prijavljeni.
“Puno radnika tek kada se razbole saznaju da nisu prijavljeni. Imamo slučajeva da poslodavac umjesto svog radnika potpiše ugovor o radu i stavi ga na uvid inspekciji. Tako nešto je vrlo teško kontrolisati”, rekla je Odžakovićeva za “Nezavisne novine”.
Ona je navela da sudovi, koji su zaduženi za ove predmete, veoma sporo rješavaju sporove, pa se radnici zbog toga, a i zbog skupih sudskih procesa, rijetko odlučuju da prijave poslodavca.
Prema njenim riječima, Poreska uprava RS bi trebala da uzme veće učešće u ovom problemu, tako što će redovno provjeravati uplaćene doprinose i kontrolisati količinu njihovog priliva.
Odžakovićeva je istakla da će Sindikat ove godine posvetiti pažnju očuvanju radnih mjesta, ali i legalizaciji postojećih.
“Nažalost, uvjerena sam da će radnici koji rade `na crno` biti prvi na listi za otpuštanje ako se posljedice ekonomske krize, kako je najavljeno, odraze i na ovim prostorima”, istakla je Odžakovićeva.
Glavni inspektor rada RS Radmila Puzić rekla je da je u prošloj godini inspekcija kontrolisala 37 045 radnika, od kojih je 962 bilo neprijavljeno, a naknadno je prijavljeno 685.