SARAJEVO, Ukoliko privremena zabrana Predsjedništva BiH na izvoz naoružanja bude duža od dva mjeseca, namjenskoj industriji BiH prouzrokovaće nesagledive posljedice, rekao je danas predsjednik Grupacije namjenske proizvodnje u Spoljnotrgovinskoj komori BiH Zijo Fazlagić.
Prema njegovim riječima, ako bi se sada poremetila namjenska industrija više od dva mjeseca, došlo bi do odliva kadrova i nesagledivih šteta po tu granu privrede, koja zapošljava oko 3 000 radnika, i koja u ovom momentu ima ugovorenih poslova vrijednih oko 40 miliona dolara, a tek je početak godine.
“Mi smo zatečeni ovom zabranom i mislim da smo trebali biti konsultovani u vezi s tim, kako bismo ukazali na negativne posljedice i na to, imamo li sve regulisane procedure za dobijanje urednih dozvola za izvoz, a potom reagovati na način kako je Predsjedništvo BiH reagovalo”, rekao je Fazlagić na sjednici Skupštine Grupacije u Sarajevu.
Komentarišući izjave da se oružje iz BiH izvozilo u zemlje koje su pod embargom UN, on je istakao da sve fabrike koje su izvozile imaju uredne dozvole, što podrazumijeva da Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, kao konačan davalac te dozvole konsultuje Ministarstvo inostranih poslova, Ministarstvo odbrane i Ministarstvo bezbjednosti i od njih dobija saglasnost, pa tek onda dobija i upućuje fabrikama konačnu saglasnost i odobrenje za izvoz.
On je dodao da nijedna od zemalja u koje se izvozilo nije bila pod embargom u vrijeme dobijanja saglasnosti.
“Procedure koje su važeće u svijetu podrazumijevaju da krajnji korisnik dostavi sertifikat o prijemu naoružanja. Mi ne možemo provjeravati, niti bilo ko u svijetu može utvrditi da taj koji je izdao dokument krajnjem korisniku nije nešto loše uradio”, rekao je Fazlagić dodavši da su pravilnici i procedure koje su trenutno propisani u BiH, sasvim dovoljni za bezbijedan izvoz i bavljenje transportom naoružanja.
On je naveo da će se danas pokušati doći i do informacije kolike bi bile eventualne štete za ova dva mjeseca i kakve će štete nastupiti ako ta dva mjeseca budu prolongirana, te dodao da nema informaciju da je zemljama iz okruženja zabranjen izvoz, te da zbog toga naslućuje da je riječ o selektivnom odnosu prema vojnoj industriji BiH.
Pomoćnik ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Dragiša Mekić pojasnio je da BiH, prema zakonu o spoljnotrgovinskoj kontroli robe od strateške važnosti za bezbjednost zemlje, primjenjuje evropske kriterijume.
“Postoji osam kriterijuma koje smo mi samo preveli i objavili u Službenom glasniku BiH. Mi te kriterijume primjenjujemo i ne možemo ih mijenjati. Pozvali smo sve institucije koje su uključene u proces kontrole da imenuju svoje predstavnike i mi ćemo sagledati da li eventualno postoje neki problemi u saradnji institucija ili šta treba unaprijediti da bi se riješila ova situacija”, rekao je Mekić.
On je istakao da se dozvole nikada nisu izdavale suprotno ovim kriterijuma, te dodao da će informacija sa današnjeg sastanka biti upućena Savjetu ministara BiH, kao i eventualne mjere Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa.
Vršilac dužnosti direktora Privrednog društva “Igman” iz Konjica Đahid Muratbegović rekao je da je ova firma ugovorila posao vrijedan 36,5 miliona dolara, te da se nada da će ova zabrana biti završena i da ne razmišlja o njenom eventualnom produženju.
“Naš ugovor teče, a prva isporuka je za oko pola godine, tako da smatramo da imamo vremena da se zabrana skine i da se postave neka nova pravila, a da mi u međuvremenu radimo”, istakao je Muratbegović.
Na sjednici Grupacije danas bi trebalo da bude formirana i komisija za izradu projektnog zadatka na restruktuisanju namjenske proizvodnje sa akcionim planom, a biće i raspravljano i o provođenju zaključaka okruglog stola “Stanje i pravci razvoja namjenske proizvodnje BiH”, održanog krajem prošle godine.