BERLIN, Njemačka i Francuska izrazile su danas suprotne stavove o ideji da se Evropska centralna banka (ECB) intenzivnije uključi u rješavanje problema dužničke krize u evrozoni.
Njemačka kancelarka Angela Merkel je u govoru u Bundestagu uputila oštro upozorenje da ne treba mijenjati striktan mandat ECB.
Merkel se ponovo izjasnila protiv prijedloga Evropske komisije o izdavanju zajedničkih evropskih obveznica i nazvala tu ideju potpuno neodgovarajućom.
Njemačka je danas zabilježila jednu od najslabijih prodaja državnih obveznica od uvođenja evra, što ukazuje na mogućnost da dvogodišnja kriza počinje da ugrožava i najveću evropsku ekonomsku silu.
Bundesbanka je morala da kupi skoro polovinu ponuđenih obveznica sa rokom naplate od deset godina. Država je ponudila obveznice u vrijednosti od šest milijardi evra, a sakupila je samo 3,9 milijardi evra.
Kao rezultat, evropske berze pale su na najniži nivo u posljednjih sedam nedjelja, a evro je oslabio prema drugim valutama.
“Evropska monetarna unija zasnovana je na centralnoj banci koja je jedina odgovorna za monetarnu politiku. To je bio preduslov za stvaranje unije. Banka to provodi i svi treba da budemo veoma pažljivi kada kritikujemo ECB. Čvrsto sam uvjerena da mandat ECB apsolutno ne može biti izmijenjen”, rekla je Merkelova.
Skoro u isto vrijeme, francuski ministar finansija Fransoa Barion izrazio je potpuno suprotan stav o ulozi ECB. On je rekao na konferenciji u Parizu da centralna banka ima odgovornost da intervencijom spriječi pad ekonomske aktivnosti zemalja poput Španije i Italije.
Barion je podsjetio na intervencije američkih Federalnih rezervi, Nacionalne banke Švajcarske i Banke Engleske, kao model na koji treba da se ugleda ECB.
Evropska komisija za danas je najavila predstavljanje studije o izdavanju zajedničkih evroobveznica radi stabilizovanja evropskih finansijskih tržišta.
Neki od vodećih evropskih političara, uključujući premijera Luksemburga Žan-Kloda Junkera, podržavaju ovu ideju, ali je zvanični Berlin odbacije, jer bi to povećalo troškove zaduživanja Njemačke i oslabilo podsticaj ostalim članicama evrozone da same dovedu u red svoje finansije.