BANJA LUKA, Stanje u duvanskoj industriji moglo bi da se poboljša samo pod uslovom da se akcize na cigarete određuju u skladu sa kategorizacijom ovih proizvoda po učešću domaćeg duvana u kutiji cigareta, a to se kod nas ne sprovodi.
Rekao je to predsjednik Udruženja proizvođača duvana RS Marko Mitrović. On je kazao da nedavno usvojeni Zakon o duvanu BiH kategorizuje cigarete po grupama, ali da to istovremeno nije propisano Zakonom o akcizama BiH, što dodatno otežava položaj domaćih proizvođača duvana.
– Situacija u oblasti duvana bila bi poboljšana kada bi i u Zakonu o akcizama cigarete bile podijeljene u skupine A, B i C. To znači da bi A i B grupa cigareta trebalo da sadrže 50 odsto duvana iz domaće proizvodnje, a cigarete iz grupe C samo strani duvan. U skladu sa tim, Zakon o akcizama trebalo bi da definiše da akciza na cigarete iz grupe C bude, na primjer, dvije marke, u grupi B 0,80 maraka, dok bi u grupi A akciza bila 0,50 maraka – objasnio je Mitrović.
On ističe da bi tada trgovci i fabrike duvana automatski bili zainteresovani da svoje cigarete svrstaju u skupinu A i B, što donosi dobit i proizvođačima, od kojih bi duvan bio otkupljivan.
– Na taj način se štiti domaća proizvodnja, a ako cigarete nisu razvrstane u grupe u oba zakona, toga nema. U BiH su akcize jednake i na domaće i na uvozne cigarete, tako da trgovac nema potrebe da uzima cigarete iz grupe A. Međutim, ako je tu akciza manja, on će imati interes da nabavlja i prodaje cigarete koje sadrže domaći duvan – rekao je Mitrović.
Direktor bijeljinskog preduzeća “Duvan” Svetozar Mihajlović smatra da RS i BiH neće imati riješeno pitanje proizvodnje duvana, sve dok se dio sredstava od akciza ne bude izdvajao u Fond za podsticaj proizvodnje.
– Duvandžije su tražile da se u 0,04 marke od svake kutije cigareta izdvaja u Fond za podsticaje. Time bi se budžeti entiteta oslobodili izdvajanja za podsticaje duvanarima. Dok se to ne riješi, domaća proizvodnja duvana biće u problemu – ističe Mihajlović i naglašava da za to vrijeme na tržištu neće biti manjka cigareta, jer će se uvoziti i puniti budžeti drugih država.
Mihajlović dodaje da Zakon o duvanu BiH donosi veću povezanost fabrika i proizvođača, odnosno prerađivača duvana, te se na neki način stvara jedinstveno tržište u BiH, ali ako nema proizvodnje i podsticaja to se sve dovodi u pitanje.
Uvoz
Svetozar Mihajlović kaže da zbog slabe proizvodnje duvana kod nas, duvan uvozi iz Hrvatske, Brazila, Zimbabvea i Indije. Naglasio je da je preduzeće “Duvan” u toku ove godine izvezlo duvana u vrijednosti od 800.000 maraka. Glas Srpske