BEOGRAD,Situacija u Srbiji i bez svjetske ekonomske krize nije nimalo dobra i tvrdnje nekih političara da će sada biti bolje, iako je u svijetu svima gore, neutemeljne su, izjavio je danas direktor Instituta za tržišna istraživanja iz Beograda Miloje Kanjevac.
Kanjevac je na konferenciji za novinare o tekućim kretanjima u privredi u Srbiji naglasio da je svjetska ekonomska kriza dovela do toga da dinar u Srbiji, u gotovo mjesec dana, izgubi na vrijednosti od gotovo deset odsto, iako je Narodna banka Srbije intervenisala sa petinom svojih deviznih rezervi.
On je ponovio svoje ranije tvrdnje da Srbija već duže vrijeme vodi politiku precijenjene valute, što ne sitimuliše izvoz nego uvoz i da zbog toga stalno raste spoljnotrgovonski deficit, a domaća privreda stagnira, dok neke grane nazaduju zbog stečaja.
Kanjevac je upozorio da u Srbiji plate i dalje brže rastu od produktivnosti, naročito u javnim preduzećima, te da to vuče veću inflaciju od planirane i da za to niko ne odgovara.
Kao pozitivna kretanja, Kanjevac je naveo fizički obim industrijske proizvodnje (u novembru veći za šest odsto nego u oktobru), osjetan rast građevinskih radova (21 odsto u odnosu na prethodno tromjesječje), likvidna sredstva poslovnih banaka, prosječne neto zarade i cijene na malo.
Govoreći o spoljnotrgovinskoj razmjeni od januara do oktobra u ovoj godini, on je podsjetio da je Rusija na prvom mjestu iz koje je uvezeno robe i usluga u vrijednosti od 2,04 milijarde dolara, a izvezeno u vrijednosti 490.000.000 dolara.
Na drugom mjestu je Njemačka iz koje je uvezeno robe u vrijednosti 2,35 milijardi dolara, a izvezena je u vrijednosti milijardu dolara, dok je treća Italija iz koje je uvezeno robe u vrijednosti 1,9 milijardi dolara, a izvezeno u vrijednosti 999.400.000 dolara.
Četvrto mjesto pripalo je BiH u koju je izvezeno robe u vrijednosti 1,15 milijardi dolara, a uvezeno u vrijednosti od 555.700.000 dolara, pa je pozitvni saldo 603.900.000 miliona dolara. Pozitivno trgovanje je još jedino sa Crnom Gorom, i to za 963.500.000 dolara.