BANJALUKA, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS kršilo je tokom prošle godine Zakon o javnim nabavkama, a zaključeni ugovori o nabavci često nisu sadržavali zaštitne klauzule ugovornog organa.
Pokazao je to revizorski izvještaj Ministarstva za prošlu godinu, kojem je Glavna služba za reviziju javnog sektora RS dala “mišljenje sa rezervom”.
Revizori su utvrdili da je Ministarstvo lani sprovelo pregovarački postupak bez objave obavještenja i zaključilo Ugovor o nabavci konsultantskih usluga za projektni zadatak “Uvođenje sistema menadžmenta i sistema kvaliteta u zdravstvene ustanove u RS” sa preduzećem “Boneks inženjering”, vrijedan 3.265.473 maraka. “Boneks” je bio jedini pozvan da dostavi inicijalnu ponudu.
Revizori su istakli da “Boneks inženjering” realizuje i “Projekat uvođenja sistema menadžmenta i sistema kvaliteta u bolnički sektor” i to prema ugovoru iz 2008. godine, a koji je aneksom od 17. aprila 2012. produžen za godinu, odnosno do kraja 2014. godine.
– Postupak nabavke konsultantskih usluga za projektni zadatak “Uvođenje sistema menadžmenta i sistema kvaliteta u zdravstveni sektor” kao dodatnih usluga nije u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama BiH – navodi se u izvještaju u kojem je Ministarstvu preporučeno da obezbijedi postupke nabavke roba u skladu sa odredbama Zakona o javnim nabavkama.
Revizori navode da je Ministarstvo donijelo lani plan nabavki za 2012. godinu, procijenjene vrijednosti 3.453.000 KM, a planom nisu bile obuhvaćene sve sprovedene nabavke i to za izbor najpovoljnijeg dobavljača za izvođenje radova i opremanje ambulanti porodične medicine.
Ministarstvo je sprovelo sedam postupaka javnih nabavki od kojih je jedna pregovarački postupak bez objave obavještenja i šest konkurentskih postupaka.
Revizija je obuhvatila i nabavke sprovedene konkurentskim postupkom za izbor najpovoljnijeg dobavljača za nabavku medicinske opreme, usluge “razvoj rječnika podataka za zdravstveni sistem RS” i potrošnog materijala za računarsku opremu.
– Ispitane nabavke su sprovedene u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama BiH, osim što zaključeni ugovori ne sadrže zaštitne klauzule za ugovorni organ – utvrdili su revizori.
U izvještaju je navedeno da za usluge održavanja računara i birotehničke opreme nije sproveden postupak javne nabavke.
Rashodi Ministarstva na kraju prošle godine dostigli su 22,4 miliona maraka, a revizori su utvrdili da su troškovi na nekim stavkama bili veći od iznosa odobrenog rebalansom.
Na ime naknada za odvojeni život lani je otišlo 12.000 KM, a isplaćivano je za dva pomoćnika ministra po 500 maraka mjesečno.
Osim toga, utvrđeno je da nisu isplaćivane akontacije za službeno putovanje vozačima na osnovu procijenjenih troškova putovanja, nego u većim iznosima, a Ministarstvo je i lani priznavalo puni iznos troškova mobilnog telefona ministra, suprotno zaključku Vlade RS.
Upozorenje
Revizori su skrenuli pažnju na rješenje o realokaciji sredstava sa pozicije “doznake na ime socijalne zaštite koje se isplaćuju iz budžeta Republike” u iznosu od 983.500 KM na poziciju “kapitalni grant za unapređenje uslova rada u zdravstvenim ustanovama”.
– Vlada RS dala je saglasnost na realokaciju i na prijedlog da se sredstva doznače zdravstvenim ustanovama radi izmirenja dospjelih obaveza. Bolnici u Doboju odobreni iznos od 430.000 KM nije doznačen do 15. maja 2013. godine – navedeno je u izvještaju. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Prva institucija u Republici Srpskoj, koju hitno treba UKINUTI je, Glavna služba za reviziju javnog sektora RS.
Izvještaje ove službe treba da se izvode na pozorišnim predstavama i komedijama!? Toliko bahatosti i ignorisanja izvještaja ove službe, ne opravdava apsolutno njeno postojanje. Ni jedan nadležni državni organ (tužilašto i policija) ništa ne preduzimaju po izvještajima Glavne službe za reviziju, a samo ovaj poslednji govori o kakvojk odgovornosti jer riječ, a bivši ministar ovog Ministarstva je unapređen u ambasadora.Može li iko od nadležnih da preduzme išta i po jednom izvještajui ove službe koja je za svaku pohvalu. Da nije smiješno bilo bi žalosno.
Nek nam je Bog na pomoći.