Nezaposlenost u svijetu na maksimumu

ŽENEVA , Nezaposlenost je u svijetu prošle godine dostigla rekordnih 212 miliona ljudi, a poboljšanje se ne očekuje ni 2010, saopštila je Međunarodna organizacija rada.

Broj nezaposlenih je lani povećan za 34 miliona ljudi, u odnosu na 2007. godinu, odnosno na period prije početka svjetske ekonomske krize. Stopa nezaposlenosti je prošle godine porasla na 6,6 odsto, sa 5,7 u 2007. godini, navodi MOR u izvještaju.

Stopa nezaposlenosti se znatno razlikuje po regionima. Kreće se od samo 4,4 odsto u istočnoj Aziji, do više od deset odsto u srednjoj i jugoistočnoj Evropi, Zajednici Nezavisnih Država i Severnoj Americi.

Na osnovu ekonomskih prognoza Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), MOR predviđa da će nezaposlenost u svijetu ostati na tako visokom nivou i ove godine. U razvijenim zemljama broj nezposlenih bi mogao da se poveća za oko tri miliona, dok bi u ostalim regionima trebalo da stagnira ili da se neznatno smanji.

MOR ukazuje da su koordinisane mjere za podršku privrede spriječile mnogo veće socijalne i ekonomske katastrofe i dodaje da su ipak u svijetu i dalje milioni muškaraca i žena bez posla, pomoći za nezaposlene i bilo kakve socijalne zaštite.

“Jasno je da je današnji politički prioritet da se spriječi povećanje nezaposlenosti”, rekao je generalni direktor MOR Huan Somavia, dodajući da je “potrebno da se ista politička odlučnost koja je sačuvala banke, sada upotrebi za zaštitu i otvaranje radnih mjesta”.

Organizacija je posebno ukazala na rastući broj mladih bez posla. “Svjetsko tržište rada se svake godine uveća za 45 miliona ljudi. Zato je potrebno stimulativne mjere usmeriti na stvaranje radnih mjesta za mlade, koji na to tržište stupaju prvi put”, rekao je Somavia.

MMF je danas znatno povećao procjenu ovogodišnjeg rasta svjetske privrede i konstatovao da je izlazak iz globalne finansijske krize i svjetske recesije brži nego što se očekivalo. Globalni ekonomski rast bi, prema Fondu, ove godine trebalo da dostigne 3,9 procenata, poslije prošlogodišnjeg pada za 0,8 odsto.
Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts