FOČA, Miroslav Avdalović iz Foče pravi je primjer da škola, znanje i trud danas mnogim Fočacima ne određuju budućnost niti garantuju radno mjesto.
Ovaj dvadesetdevetogodišnji mladić, poznat kao matematički i opšti sveznalac, diplomirao je desetkom na Elektrotehničkom fakultetu u Istočnom Sarajevu. Čim je diplomirao, uvidio je, kako i sam kaže, da je u ovakvom okruženju nemoguće naći posao, ni u struci ni uopšte.
U okviru pripravničkog programa novembra 2008. počeo je da radi u urbanizmu u Opštini Foča gdje je za to vrijeme pokazao svoje znalačke sposobnosti kroz nekoliko projekata, ali je godina vrlo brzo prošla, a pripravnički staž istekao. Poslije toga prijavio se na evidenciju Biroa za zapošljavanje u Foči na kojem se i dan-danas nalazi. Vrijeme surovo odmiče, a za matematičku legendu, kako ga mnogi Fočaci nazivaju, nema posla ni na vidiku.
– Otac mi je poginuo 1993. na sarajevskom ratištu, majka je srčani bolesnik, živimo od njene penzije u malom stanu. Ja sam primoran davati časove matematike da bismo mogli sastavljati kraj s krajem – rekao je Avdalović.
Među Fočacima, je bez posla veoma mnogo stanovnika. U boračkoj organizaciji Foča kažu da to najviše osjećaju porodice poginulih boraca koje se svakodnevno obraćaju ovoj instituciji za pomoć pri traženju posla.
– Većina zapošljavanja u državnim preduzećima u Foči obavlja preko stranaka, čime se nanosi ogromna nepravda ne samo djeci poginulih boraca i ratnih vojnih invalida, već i svim drugim školovanim i radno sposobnim kategorijama – rekao je predsjednik Boračke organizacije, Gordan Kalajdžić.
Fočanska slika zaposlenosti najbolje se odslikava kroz pokazatelje i brojke, jer je u ovom gradu trenutno oko 4.000 zaposlenih u privredi i van nje, isto toliko je nezaposlenih, i ako se tome doda više od 3.500 penzionera situacija je kritična. Stopa zaposlenosti je već duži niz godina 50 odsto.
Prema informacijama sa Biroa za zapošljavanje u Foči skoro 3.500 hiljade ljudi je na njihovom spisku, među kojima je najviše kvalifikovanih radnika i tehničara, dok je 150 onih sa visokom stručnom spremom.
Kada je u pitanju starosna struktura, na Birou se nalazi 788 osoba do 30 godina starosti, dok je preko hiljadu Fočaka starosne dobi od 30 do 45 godina takođe na spisku nezaposlenih.
– Broj lica na Birou najviše je porastao nakon što su velika fočanska preduzeća otišla u stečaj. U narednom periodu ne očekujemo veći porast tog broja, jer on može samo da stagnira ili da se blago povećava – rekao je direktor Zavoda za zapošljavanje u opštini Foča, Zoran Nikolić.
Sa ovakvom situacijom upoznata je i lokalna zajednica koja je pokrenula niz aktivnosti kako bi se situacija promijenila nabolje.
– Svaki projekat koji ide u pravcu zapošljavanja opština je podržavala i uvijek će podržati. Najveći problem je što su skoro sva nekad velika fočanska preduzeća privatizacijom propala, tako da naši, ne samo mladi, već sve društvene kategorije nemaju gdje da traže posao – rekla je zamjenica načelnika opštine Foča Olivera Elez.
Industrijska zona
Načelnica Odjeljenja za privredu i društvene djelatnosti u opštini Foča Radenka Srndović, je istakla da je od 16 parcela industrijske zone, licitacijom stečajni upravnik prodao četiri parcele, tako da već od proljeća očekuju da kupci pokrenu privredne aktivnosti, te da barem 100 radnika počne da radi.
– Smatramo da će u tim pogonima biti prostora i za mlade ljude, kako inženjere, tako i proizvodne radnike – rekla je Srndovićeva. Glas Srpske
12 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Diploma sa desetkama ti garantuje da si zavrsio fakultet. Clanska karta zaposlenje. U clansku kartu se ne upisuju fakutetski prosjeci, vec neke druge ocjene.
Nažalost još jedan primjer hartije bez vrijednosti.
hahahahahahaha, dobar si, dobar :-)))
diploma nakon zaposlenja garantuje lijepu budućnost, a sa diplomom tražiti posao, još bez partijske knjižice sa upisanim pohvalama i preporukama je glupost.
Savjet, probaj konkurisati za postdiplomske u nekoj drugoj državi, preko agencija, recimo Češka, Poljska, Rusija, ili zapadne zemlje, ako zaista vrijediš, postoji velika šansa da uspiješ! Ovde se ne isplati gubiti vrijeme, mladim obrazovanim i perspektivnim, uzalud prođe život, uzalud potrošio novac, vrijeme i živce na školovanje koje nikom ne znači ništa, osim ako si već obezbjedio poziciju, pa tad, ako to partiji treba!
E moj baja sa svim desetkama, cim ti sjedis kod kuce i cekas da padne s neba, nema od tvojih desetki nista, sto rece prethodni post probaj da ganjas negdje u inostranstvu ako zaista vrijedis, premda svi ovi sto su u Ist Sarajevu zavrsili zbilja tanko znanje i vjestine posjeduju, bar oni sto sam ja sreo kroz posao…
Mladen Ivanic je imao desetke na faksu, ali mora se priznati da je Dodik daleko bolji i kao Predsjednik Vlade i kao partiski lider(ne dodvoravam se da ostanem u partiji).Dodik je Mladenu vjecita inspiracija.ocjene cesto i nisu mjerilo znanja kada dodje do primjene istog.tako da kod prijema u radni odnos poslodavci teziste prebacuju na druge opste vjestine a ne samo na visinu postignutih ocjena na studiju.
daj covjece gledas li sta pises
@lemi,prije nekoliko dana jedna banka iz Sarajeva je odbacila sa konkursa diplomca sa devetkama jer nije imao vozacki premda je radno mjesto staticno i nema veze sa putovanjem.
Učlani se u SNSD i postani aktivni član i dobićeš posao. To je ulazna karta, nikako desetke na fakultetu!!!!
@clan SNSD
Kao da kod vas u stranci neko pita za obrazovanje… Najbitnije za cijelu planetu je to što Ivanić skuplja sličice Dodika i popunjava album…
Još kad vi krenete da turpijate kako ocjena nije mjerilo znanja …
Danas je manje važan prosjek ocjena nego znanje. Ocjena ne garantuje da ces stečeno znaje pravilno primjenjivati. Jedan primjer: djevojka došla na razgovor u volks banku imala je prosjek ocjena preko devet i nije znala odgovoriti šta je tekući račun i naravno nije dobila posao, mislim da je bila i student generacije.
Diplomirati desetkom i imati prosek deset je velika razlika, sa dodatkom imena fakulteta!
Mislim da je mladic bolji od 99% studenata sa privatnih fakulteta i od 70% studenata sa drzavnih fakulteta…sto je dovoljno za pristojnu radnu poziciju!
Ukazao bih na mogucnost publikovanja anketa na forumu ili nesto slicno, sto je dobra osnova za osvezavanje liste najvecih problema koji su aktuelni na ovim prostorima.
Postoje razne teorije o znanju i ocenama…sta je vaznije…po meni je sve vazno, u zavisnosti od strategije na koju se oslanjate kako bi pozicionirali “poslovnu afirmaciju” na zeljeni nivo.
Poslovna afirmacija podrazumjeva da neko ima koristi od vaseg znanja i pozicije koju pokrivate, taj “neko” je najbitniji.
Ja sam za ukidanje privatnih fakulteta, kao najveceg negativnog uzrocnika razvoja “neznanja”.