BANJALUKA, Njemačka energetska kompanija RWE dostavila je ponudu sa bankarskom garancijom za učešće u projektu izgradnje Hidroenergetskog sistema Gornja Drina, potvrđeno je danas “Nezavisnim” u Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS.
Milan Baštinac, pomoćnik ministra za elektroenergetiku RS, kazao je da je, pored RWE, za sutra najavljena i predaja dokumentacije grčke elektroprivrede, koja je već poslala garanciju na iznos od milion evra.
“Do sada je šest stranih kompanija otkupilo tendersku dokumentaciju za učešće u projektu HES Gornja Drina”, istakao je Baštinac.
Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva RS juče je produžilo rok za dostavljanje pisama o zainteresovanosti za učešće u projektu HES Gornja Drina do 11. avgusta, kada će zvanično biti otvorena dostavljena pisma.
“Do novog produženja roka za dostavljanje pisama došlo je zbog velike zainteresovanosti velikih svjetskih kompanija iz oblasti energetike, koje su tražile produženje rokova, ali i zbog obimne i kompleksne dokumentacije koju potencijalni strateški partneri moraju da prevedu na srpski jezik i usklade s uslovima u javnom pozivu”, kazao je Baštinac.
HES Gornja Drina je projekat čija je vrijednost procijenjena na 500 miliona evra. Sastoji se od predviđenih hidroelektrana Buk Bijela instalisane snage 115 megavata, zatim HE Foča instalisane snage 52 megavata, HE Sutjeska instalisane snage 35 megavata i HE Paunci instalisane snage 36 megavata.
Procijenjeno je da će ukupna godišnja proizvodnja struje u tim elektranama iznositi oko 800 gigavat-časova.
Prethodni prošlogodišnji javni poziv za HES Gornja Drina propao je nakon što Vlada RS nije prihvatila ponudu jedine zainteresovane kompanije – grčke elektroprivrede “Public Power Corporation”.
Prema ranije saopštenim podacima Vlade RS, uslovi za učešće u projektu su da zainteresovana kompanija ima ostvaren godišnji prihod od najmanje pet milijardi evra, kapital od tri milijarde evra i konsolidovani profit od minimalno 400 miliona evra u posljednje tri godine. Budući ponuđač, takođe, mora imati u vlasništvu elektroenergetske objekte instalisane snage veće od 2.000 megavata, od čega najmanje polovinu u hidroelektranama. Tenderskim uslovima je takođe propisano da zainteresovane kompanije treba da dostave i bankarsku garanciju u iznosu od miliona evra.
U resornom ministarstvu istakli su da se u projekat izgradnje hidroelektrana na gornjem slivu Drine ulazi s ciljem dugoročnog i sigurnog snabdijevanja potrošača električnom energijom, koji će se obezbijediti izgradnjom novih energetskih objekata.
Ulaskom u ovaj projekat, kako ističu, naročito se imala u vidu starost postojećih objekata, uravnoteženi održivi razvoj, uz razumno i racionalno korištenje prirodnih resursa, značajan neiskorišteni hidropotencijal, potreba za novim investicionim ulaganjima koja će dovesti do pokretanja drugih grana privrede i zapošljavanja velikog broja stanovništva. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.