BERLIN, Zaposleni u Njemačkoj imaju, zajedno sa Dancima, najduži plaćeni godišnji odmor u Evropskoj uniji (EU) koji u prosjeku traje 30 dana.
Po istraživanju radnog vremena u EU, Nijemci godišnje imaju 10 prazničnih dana i 40 plaćenih neradnih dana.
U prosjeku, zaposleni u EU imaju 10,5 plaćenih prazničnih dana i 24,8 dana plaćenog godišnjeg odmora.
Duži od prosjeka EU je samo odmor u Njemačkoj i Danskoj (po 30 dana), kao i u Italiji (28 dana). U većini zemalja EU zaposleni imaju između 23 i 25 dana odmora.
Zaposleni u članicama EU na jugu Evrope imaju znatno manje plaćenih neradnih dana – Grci 23 dana odmora i 10 dana praznika, Portugalci 22 dana odmora i 11 dana praznika. Najkraći godišnji odmor je u Estoniji i na Kipru (20 dana), a zatim u Slovačkoj i Rumuniji (21 dan).
Dugačak odmor odražava se i na broj godišnjih radnih sati. U Njemačkoj zaposleni rade u prosjeku 1.659 sati godišnje – 49 sati manje od prosjeka EU. Najveći broj radnih sati tokom godine imaju zaposleni u Rumuniji (1.864) i Poljskoj (1.856).
U “novim” članicama EU se načelno radi znatno duže i tamo zaposleni imaju, u prosjeku, 103 sata rada godišnje više nego zaposleni iz starih članica EU. Zaposleni u Rumuniji u prosjeku rade godišnje 263 sata duže nego Francuzi.
Međutim, to ne govori ništa o privrednoj moći pojedinih država, naglašava se u istraživanju, jer konkurentnost svake privrede zavisi od produktivnosti, troškova proizvodnje, tehničkog napretka i kvaliteta proizvoda.
Njemački mediji su posebno detaljno prenijeli rezultate istraživanja jer je prije dva mjeseca savezna kancelarka Angela Merkel posredno pozvala Grke i Portugalce da rade više, rekavši da “ko koristi njemačku pomoć, mora zauzvrat više da se potrudi” i da “ne može da se ima zajednička valuta, a da pri tom neki imaju veoma mnogo odmora, a drugi malo”.
Mediji su već tada oštro kritikovali kancelarku zbog populizma i ukazali da zaposleni na jugu Evrope rade znatno duže nego u Njemačkoj.
Nijemci, pokazuje istraživanje, najviše rade prekovremeno – u prosjeku 2,8 sata duže od prosječne radne sedmice od 37,7 sati, što znači da im je faktičko radno vrijeme u prosjeku 40,5 sati. Stvarno nedjeljno radno vrijeme – određeno tarifnim ugovorima plus prekovremeni sati, najduže je u Rumuniji (41,3) i Luksemburgu (40,8 sati), a najkraće je u Finskoj (37,8) i Francuskoj (38 sati). Beta