BERLIN, Njemački potrošači sve više kupuju proizvode iz takozvane fer-trgovine, pa su potrošili 322 miliona evra za robu koja nosi oznaku “fair trade”.
To je za petinu više nego 2008, a u posljednjih pet godina se utrostručila vrijednost u Njemačkoj prodate robe iz “fer trgovine”.
Kod proizvodnje robe sa oznakom “fair trade” vodilo se računa o uslovima rada zaposlenih, na primjer o zabrani rada djece.
Pored toga pazi se i na to da radnici u zemljama u razvoju i zemljama koje se privredno brzo razvijaju, a koji tu robu proizvode, za svoj rad dobijaju pravednu nadoknadu, a ne bijedne nadnice od kojih jedva mogu da prehrane sebe i porodicu.
Međutim, i dalje je udio proizvoda iz fer-trgovine na njemačkom tržištu minimalan. Tako je, na primjer, udio banana iz fer-trgovine u ukupnoj prodaji ovog voća u Njemačkoj samo 1,6 odsto, a kada je riječ o kafi samo 1,3 procenta. No, prošle godine je ipak prodato šest miliona litara voćnog soka iz fer-trgovine, što je tri puta više nego 2008. godine.
Trgovinske organizacije koje su se udružile u Forum za fer trgovinu saopštile su da Nijemci i dalje znatno zaostaju za nekim drugim evropskim državama kada je riječ o kupovini tih proizvoda.
Tako u prosjeku svaki Nijemac godišnje, uprkos povećanom prometu, potroši samo četiri evra za proizvode iz fer trgovine, Britanci troše prosječno 15, a Švajcarci čak 23 evra.
U Njemačkoj se znatno uvećao i broj prodavnica u kojima mogu da se kupe proizvodi iz fer-trgovine. Dok je to do prije godinu ili dvije bilo moguće samo u specijalizovanim “svjetskim radnjama”, sada i mnoge diskontne samoposluge nude niz proizvoda iz fer trgovine.
U mnogim njemačkim gradovima postoje inicijative sa ciljem da se što veći broj kafića, školskih kuhinja i kantina po preduzećima obaveže da će određeni procenat robe koju nabavljaju biti iz fer-trgovine. Beta