BANJALUKA, Samo oko 24 odsto anketiranih učenika devetih razreda prijedorskih osnovnih škola pokazuje interes za radnička zanimanja, odnosno za trogodišnje školovanje u nekoj od srednjih škola, iako su određeni profili zanatlija najtraženija radna snaga na biroima rada.
Agencija za ekonomski razvoj opštine Prijedor anketirala je 847 učenika koji ove školske godine završavaju osnovno obrazovanje i opredjeljuju se za buduće zanimanje, a rezultati će Opštini poslužiti u kreiranju upisne politike za srednje škole koju odobrava Ministarstvo prosvjete i kulture RS.
Najveći interes budući učenici srednjih škola pokazali su za elektrotehničku struku. Gimnazija je na drugom mjestu, a potom slijedi medicinska i ekonomska škola.
Ljiljana Babić, načelnik Odjeljenja za društvene djelatnosti, smatra da bi u kreiranju upisne politike za srednje škole prioritet trebalo dati trogodišnjim zanimanjima.
– Nemamo trogodišnjih struka, nekadašnjih zanata, koji su cijenjeni i, mislim, u ovom trenutku i profitabilni – istakla je Babićeva.
Ona je rekla da će Opština, u saradnji sa školama i privrednim subjektima, pripremiti dokument upisne politike za srednje škole i do kraja februara dostaviti ga resornom ministarstvu.
Ranijih godina s Opštinom su u kreiranju upisne politike aktivno sarađivali drvoprerađivači i mesna industrija “Impro”, tako da su se u srednjim školama počeli školovati traženi profili stolarske struke, kao i mesari. Očekuje se da će preduzeća i ove godine tražiti obrazovanje određenih kadrova, jer je na birou stalna potražnja za radnicima metalske struke, tekstilcima i obućarima.
Direktorka Osnovne škole “Desanka Maksimović”, Borislava Tokić, smatra da ni učenici još nemaju formirano mišljenje o zanimanju kojim žele da se bave, te da se znatan broj njih uopšte neće upisati u škole za koje su se anketno izjasnili.
– Već godinama djeca se upisuju uglavnom u iste škole, negdje zbog društva, negdje zbog toga što žele roditelji. Rijetko ko od njih upiše upravo ono čime želi da se bavi u životu i za šta ima afiniteta – rekla je Tokićeva.
Na meti osnovaca godinama je prijedorska Ugostiteljsko-ekonomska škola. Iako je biro za zapošljavanje zasićen nezaposlenim ekonomistima, to ne smanjuje popularnost ovog zanimanja među učenicima.
Direktor ove škole, Jovan Lekanić, ističe da kada bi se gledalo na potrebe tržišta rada u BiH upisa u škole ne bi ni bilo.Fokus
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Tako je Leka, kad vidiš ove političare, pa neka škola i ne treba, samo udri po nacionalnom i to je najjača škola
E ovo je bio moj profesor jednom davno dok sam i ja išao u školu.Pozdrav profesore.