BANJALUKA, Samo oko 24 odsto anketiranih učenika devetih razreda prijedorskih osnovnih škola pokazuje interes za radnička zanimanja, odnosno za trogodišnje školovanje u nekoj od srednjih škola, iako su određeni profili zanatlija najtraženija radna snaga na biroima rada.
Agencija za ekonomski razvoj opštine Prijedor anketirala je 847 učenika koji ove školske godine završavaju osnovno obrazovanje i opredjeljuju se za buduće zanimanje, a rezultati će Opštini poslužiti u kreiranju upisne politike za srednje škole koju odobrava Ministarstvo prosvjete i kulture RS.
Najveći interes budući učenici srednjih škola pokazali su za elektrotehničku struku. Gimnazija je na drugom mjestu, a potom slijedi medicinska i ekonomska škola.
Ljiljana Babić, načelnik Odjeljenja za društvene djelatnosti, smatra da bi u kreiranju upisne politike za srednje škole prioritet trebalo dati trogodišnjim zanimanjima.
– Nemamo trogodišnjih struka, nekadašnjih zanata, koji su cijenjeni i, mislim, u ovom trenutku i profitabilni – istakla je Babićeva.
Ona je rekla da će Opština, u saradnji sa školama i privrednim subjektima, pripremiti dokument upisne politike za srednje škole i do kraja februara dostaviti ga resornom ministarstvu.
Ranijih godina s Opštinom su u kreiranju upisne politike aktivno sarađivali drvoprerađivači i mesna industrija “Impro”, tako da su se u srednjim školama počeli školovati traženi profili stolarske struke, kao i mesari. Očekuje se da će preduzeća i ove godine tražiti obrazovanje određenih kadrova, jer je na birou stalna potražnja za radnicima metalske struke, tekstilcima i obućarima.
Direktorka Osnovne škole “Desanka Maksimović”, Borislava Tokić, smatra da ni učenici još nemaju formirano mišljenje o zanimanju kojim žele da se bave, te da se znatan broj njih uopšte neće upisati u škole za koje su se anketno izjasnili.
– Već godinama djeca se upisuju uglavnom u iste škole, negdje zbog društva, negdje zbog toga što žele roditelji. Rijetko ko od njih upiše upravo ono čime želi da se bavi u životu i za šta ima afiniteta – rekla je Tokićeva.
Na meti osnovaca godinama je prijedorska Ugostiteljsko-ekonomska škola. Iako je biro za zapošljavanje zasićen nezaposlenim ekonomistima, to ne smanjuje popularnost ovog zanimanja među učenicima.
Direktor ove škole, Jovan Lekanić, ističe da kada bi se gledalo na potrebe tržišta rada u BiH upisa u škole ne bi ni bilo.Fokus
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši