BEOGRAD, Tvrdnja ministra energetike Srbije Petra Škundrića da dvojne akcize na naftne derivate postoje i u Evropskoj uniji, nije naišla na razumijevanje kod naftaša i stručne javnosti.
Oni svoje nazadovoljstvo obrazložu time da Evropljani za razliku od Srbije oporezuju manje kvalitetna goriva, a ne obratno.
U zemljama Evropske unije veće akcize i porezi su rezervisani za manje kvalitetne proizvode.
“To važi i za goriva jer evropske države na taj način štite životnu sredinu i motivišu proizvođače da proizvode kvalitetnije benzine u skladu sa ekološkim standardima”, kaže Bora Tatić, zamjenik predsjednika Udruženja benzinskih stanica Srbije.
On dodaje da je u Srbiji sasvim drugačiji slučaj jer manje kvalitetna goriva imaju nižu akcizu. “To svakako nije pravedno i time se definitivno Naftna industrija Srbije stavlja u povlašćen položaj”, kaže Tatić.
Prema njegovim riječima, aktuelna problematika sa dvojnim akcizama za naftne derivate u Srbiji je najbolji pokazatelj zašto Srbija što prije treba da uđe u članstvo EU.
“Da kod nas vladaju propisi kao u EU ovakav slučaj sa nižim akcizama u korist jednog učesnika na tržištu ne bi mogao da se desi. Stoga je potrebno da Srbija što prije pređe na evropske propise kako bi se ispravile sve greške koje su kod nas počinjene namjerno ili nenamjerno”, naglašava on.
Nebojša Atanacković, predsjednik Upravnog odbora Nafta AD, ističe da u Evropskoj uniji ne postoje propisi koji sprečavaju da se uvoze goriva dok u Srbiji to nije slučaj.
“Dvojne akcize na benzine bi mogle da se razumiju u slučaju kada bi nam bilo dozvoljeno da uvozimo gorivo koje je opterećeno manjim nametima. Mi bi ga sasvim sigurno našli negdje u okruženju. Međutim, to je u Srbiji zabranjeno čime smo mi privatni trgovci oštećeni. Stoga ovo što se dešava kod nas mogu okarakterisati kao udvoričko ponašanje nadležnih prema Rusima”, kaže on.
Atanacković dodaje da je sasvim normalno da se manje oporezuju goriva koja nisu zagađivači i stoga je akciza za tečni naftni gas niža. On kaže da je princip da kvalitetnije gorivo treba da bude manje poreski opterećeno u redu, ali da to nije slučaj u Srbiji.
Aleksandar Stevanović, saradnik Centra za slobodno tržište dijeli mišljenje da dvojna akcizna politika u zemljama EU i Srbiji nikako ne mogu da se porede.
“Ne postoje dvojne akcize vezane za zemlju porijekla odakle dolazi gorivo. Sa druge strane, dvojne akcize u cilju zaštite ekologije nisu nepoznata kategorija. Ako bi se u Srbiji primjenio taj princip onda bi veće akcize za lošije vrste goriva trebalo da plaća Naftna industrija Srbije”, kaže Stevanović.
On dodaje da dvojne akcize koje se primjenjuju u Srbiji definitivno predstavljaju kršenje Sporazuma o stabilnosti i pridruživanju jer smo se obavezali da ne diskriminišemo na bilo koji način proizvode koji dolaze iz zemalja EU. Dvojne akcize koje su niže za goriva koja se proizvode u domaćim rafinerijama ne predstavljaju ništa drugo do „pucanje u sopstvenu nogu“, zaključuje Stevanović.
Vlast: Mijenjaćemo akcize ako EU traži
Premijer Srbije Mirko Cvetković kaže da će se po hitnom postupku izvršiti izmjene zakona o akcizama, ako od EU stigne odgovor da akcize za gorivo u Srbiji nisu u skladu sa evropskim direktivama i Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju. „Ako odgovor bude da je sve u redu, onda će ostati postojeća rješenja“, rekao je Cvetković a sličnu izjavu dao je i ministar energetike Petar Škundrić. Danas