NIS korigovao cijene

BEOGRAD, Odluka NIS da nekoliko dana prije zvaničnog stupanja na snagu izmjena Zakona o akcizama kojim se, zapravo, izjednačavaju nameti na domaće i strano gorivo, koriguje cijene, pomalo je sve iznenadila. Kupce svakako najviše, ali i konkurenciju, tako da je u četvrtak samo „Lukoil“ pratio NIS, odnosno podigao svoje cijene.
U NIS tvrde da su uprkos rastu akciza našli način da poskupljenje bude minimalno. Od 22. juna cijena goriva D2, BMB95, MB92 i MB95 na benzinskim stanicama kompanije NIS je povećana zbog stupanja na snagu odluke Vlade prema kojoj se akcize za te derivate povećavaju do gornje granice, kažu u NIS-u.
Tako su za 4,5 dinara povećane veleprodajne i maloprodajne cijene MB92 i MB95. Cijena dizel goriva D2 u maloprodaji je takođe proporcionalno povećana za dva dinara.
– Shvatajući važnost ovog naftnog derivata za industriju i poljoprivredu u Srbiji, NIS je našao mogućnost da se veleprodajna cijena D2 poveća samo za jedan dinar. Povećanje veleprodajnih i maloprodajnih cijena BMB95, najtraženije vrste goriva na srpskom tržištu iznosi jedan dinar, pri povećanju akcize za 4,5 dinara. Radi očuvanja konkurentnosti sopstvenih proizvoda, NIS na taj način rast akciza za ovu vrstu goriva kompenzuje iz svoje marže – kaže se u saopštenju koje je „NIS“ u četvrtak dostavio „Novostima“.
U „Lukoilu“ kažu da će i dalje poštovati odluke nadležnih u Srbiji i važeće zakone, ali smatraju i da izjednačavanje akciza neće ništa suštinski promjeniti. I na pumpama NIS i „Lukoila“ cijene su i dalje veoma šarolike tako da se cijene litra pojedinih derivata razlikuju i za šest dinara. U „EKO Heleniku“ u četvrtak nisu vršili korekcije cijena, ali kažu da pažljivo prate situaciju na tržištu.

NIS se pita
Privatnici pažljivo prate svaki potez velikih kompanija.
– NIS, kao najveći igrač na tržištu Srbije je taj koji diktira cijene jer mi D2 i BMB95 možemo samo kod njih da nabavimo. Bitno je to koliku će velikoprodajnu cijenu imati derivati iz Pančeva. Vidjećemo kako će se stvari razvijati ubuduće jer će izjednačavanjem ili bar približavanjem cijena domaćih i uvoznih derivata biti apsurdno kupovati nešto jeftinije, a znatno nekvalitetnije gorivo – smatra Nebojša Atanacković, predsjednik AD „Nafta“. Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts