BEOGRAD, NIS trenutno ima manje od jedan odsto aktiva, koji je registrovan kao vlasništvo kompanije, kaže generalni direktor NIS-a Kiril Kravčenko.
Registracija imovine NIS-a jedan je od najvažnijih uslova za povećanje vrijednosti kompanije, kaže Kravčenko za Politiku i navodi da je izlazak NIS-a na Beogradsku berzu jedan od prioriteta kompanije.
On dodaje da je Upravni odbor odobrio plan transformacije kompanije u otvoreno akcionarno društvo. „Računamo da će u junu 2010. godine Skupština akcionara NIS-a donijeti odluku o transformaciji, poslije čega će se akcijama Naftne industrije trgovati na Beogradskoj berzi“, kaže on.
Govoreći o podjeli besplatnih akcija, Kravčenko kaže da „u istoriji Srbije nema primjera upravljanja kompanijom sa skoro pet miliona akcionara. U tom smislu mi smo prvi i nemamo od koga da učimo, čak ni u Rusiji, koja je prošla masivnu privatizaciju, nema kompanija sa takvim brojem manjinskih akcionara“.
On kaže da „postoji ozbiljna zabrinutost povodom pitanja u vezi sa registracijom imovine NIS-a. Kompanija trenutno ima manje od jedan odsto aktiva, koji je registrovan kao njeno vlasništvo, što faktički znači da njene akcije nisu obezbjeđene. Dakle, kako će izgledati vrijednost tih akcija na Berzi? To pitanje planiramo da rješimo zajedno sa Vladom Srbije, a optimisti smo zbog pozitivnog iskustva koje imamo“.
„Registracija imovine NIS-a je jedan od stavova kupoprodajnog odgovora u dijelu obaveza srpskih akcionara. Računamo na to da će srpska strana akcionara NIS-a takođe strogo poštovati uslove ugovora o kupoprodaji, isto kao i ruska“, kaže direktor NIS-a.
Podržavamo otvaranje tržišta
Kravčenko kaže da NIS podržava ideju otvaranja tržišta goriva u Srbiji i stvaranja konkurentne okoline u oblasti ekonomije iako kompanija neće biti u potpunosti spremna jer će se modernizacija Pančeva završiti godinu i po dana kasnije.
„Biće to teško vrijeme za NIS kao nacionalnog proizvođača i mi ćemo kao međunarodna ekipa menadžera prolaziti kroz te teškoće zajedno s NIS-om. Kao prvo, oslanjamo se na iskustvo kompanije koje već imamo. Već danas je monopol NIS-a polovičan, jer se evrodizel i TNG uvoze u Srbiju bez ograničenja, i bez obzira na to naša kompanija snabdjeva do 50 odsto potreba domaćeg tržišta za tom vrstom goriva“, kaže on.
„Drugo, planiramo da u 2010. ozbiljno povećamo obim proizvodnje ekološki čistog goriva i da poboljšamo prodajne kanale. Takođe planiramo da „osvježimo” naš brend, da ponudimo klijentima novi kvalitet usluge i da postepeno naše pumpe budu maksimalno privlačne za potrošače. Nadamo se da će naši tradicionalni klijenti ostati s nama, i da ćemo privući nove, jer će videti nas s druge strane“, objašnjava on i zaključuje da je strateški cilj NIS-a ne samo da sačuva lidersku poziciju u Srbiji, već i da postane vodeći isporučilac naftnih derivata na Balkanu.B92