BANJALUKA, Umanjenje carina na određene proizvode koji se uvoze iz zemalja Evropske unije odgovara potrošačima i prerađivačima, ali sa druge strane, veću cjenovnu konkurentnost donosi domaćim proizvođačima, kojima će biti ugrožena tržišna pozicija i otežan plasman proizvoda, rekao je predsjednik Sekcije za makroekonomiju u Udruženju ekonomista RS SWOT Stevo Pucar.
On je istakao da smanjenje carina ima istovremeno i pozitivan i negativan efekat u BiH.
– Smanjenje carina za uvoz proizvoda u BiH neće dovesti do drastičnog smanjenja cijena tih proizvoda, jer trgovci uglavnom imaju zalihe robe koju su kupili po višim cijenama, tako da u skorije vrijeme ovi proizvodi neće pojeftiniti – rekao je Pucar.
Portparol Uprave za indirektno oporezivanje BiH Ratko Kovačević rekao je da su carine za proizvode koji se koriste u prehrambenoj i prerađivačkoj, od 1. januara ove godine, smanjene i do 75 odsto.
– Tako su za polusirovine, kao što su tkanina, drvo, papir, koje se koriste u industrijskoj proizvodnji, carine smanjene za 75 odsto. Carine su isto toliko smanjene i za uvoz ovčijeg mesa, maslaca, raznih vrsta povrća i voća, većinu prerađenih poljoprivrednih proizvoda, pojedine vrste alkoholnih pića i 40 vrsta proizvoda od ribe – rekao je Kovačević.
On je istakao da će carina na uvoz pomenutih proizvoda iduće godine biti potpuno ukinuta. Prema njegovim riječima, uvozna carina za 40 odsto biće smanjena za industrijske proizvode kao što su motorni benzin, polovna motorna vozila, za tepihe, pojedine odjevne predmete, kao i za poljoprivredne proizvode kao što su svinjsko i goveđe meso, mlijeko, paradajz, brašno i prekrupa.
– Carine su najmanje snižene na uvoz žvakaćih guma, karamela, punjenih bombona, tjestenina i određene vrste sokova, i to do 20 odsto – rekao je Kovačević.
On je podsjetio da su u 2009. godini carine u potpunosti ukinute za oko 11.000 proizvoda koji se uvoze iz EU.
Prehrambena industrija
Predsjednik Upravnog odbora Udruženja prehrambene industrije pri Privrednoj komori RS Nebojša Ristić rekao je da će smanjenje carina za uvoz pojedinih proizvoda iz EU biti udar za većinu preduzeća prehrambene industrije RS, koja ionako nije previše konkurenta.
– Dovoljno smo pogođeni enormnim uvozom iz EU i okruženja, pa je zbog toga “Banjalučka mljekara” i prestala da proizvodi polutvrde sireve. Uvozimo ih iz Njemačke po veoma niskim cijenama, koje će smanjenjem carina biti još niže, tako da se takva proizvodnja ne isplati – rekao je Ristić. Glas Srpske