SARAJEVO, Aktivnosti na prelasku s analognog na digitalno emitovanje RTV programa biće prolongirane do proljeća iduće godine iako je bilo najavljeno da će prva faza biti završena u oktobru.
Kako je potvrđeno u Ekspertskom timu javnih RTV servisa za digitalizaciju, razlog za kašnjenje je neriješena žalba koja je upućena nakon završenog tendera za najpovoljnijeg ponuđača.
Komisija je na međunarodnom tenderu prije mjesec i po izabrala firmu “Ericcson – Nikola Tesla” d.d. Hrvatska.
Iako se u BiH ne proizvodi digitalna oprema, na tender se prijavio i bh. konzorcijum na čelu s firmom “Unis telekomunikacije” Mostar, koji se žalio Kancelariji za razmatranje žalbi BiH.
Amir Pilav, direktor ove kancelarije, kazao je da je ovaj predmet već razmatran, te da je dobar dio posla završen, a o njihovoj odluci uskoro će biti obaviještene zainteresovane strane.
Zbog ovih procedura male su šanse da se ispuni rok postavljanja linkova i predajnika za regije Sarajevo, Mostar i Banjaluka, koja obuhvataju oko milion gledalaca, iako je Savjet ministara za to odobrio oko 6,8 miliona KM.
Novi rok za prelazak na digitalno emitovanje u BiH je do juna 2015. godine, a cjelokupan posao vrijedan je oko 50 miliona KM
Zdravko Šavija, šef Ekspertskog tima, kazao je da je BiH već u zaostatku u procesu digitalizacije, te da ove procedure dodatno otežavaju cijeli posao.
“Rok za isporuku opreme je četiri mjeseca, ugovor mora da provjeri Pravobranilaštvo BiH, a sve to je na čekanju dok se žalba ne riješi. Ako uskoro ne bude riješena žalba, opremu ćemo dobiti krejem godine, a onda nastupa zimski period, kada se na udaljenim predajnicima ne može raditi prije proljeća”, kazao je Šavija.
Podsjeća da je BiH probila sve rokove iz Strategije koju je usvojio Savjet ministara i po kojoj je bilo predviđeno da digitalizacija bude završena krajem ove godine.
“Nema ništa od te strategije. Iako je Savjet ministara BiH prošle godine donio odluku nikada nije urađen ni akcioni plan, ali ne znam zašto je to tako”, rekao je Šavija.
Novi rok za prelazak na digitalno emitovanje u BiH je do juna 2015. godine, a procjenjuje se da je cjelokupan posao vrijedan oko 50 miliona KM. Dosad je iz budžeta institucija BiH od viška prihoda Regulatorne agencije za komunikacije (RAK) izdvojen novac za prvu fazu digitalizacije. Tenderska procedura bila je prvi korak u digitalizaciji, ali Šavija kaže da se tu već zapelo zbog žalbi i administrativnih prepreka.Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.