BANJALUKA, U Republici Srpskoj još nije formiran nijedan privatni penzijski fond, iako je zakonska regulativa koja to omogućava stupila na snagu prije dvije godine.
Dobrovoljni penzijski fondovi, sa kojima bi građani dobili dodatni način štednje za starost, čine takozvani treći stub penzijskog sistema, pored postojećeg javnog Fonda PIO (prvi stub) i kod nas preskočenog drugog stuba – obaveznog dopunskog penzijskog osiguranja.
Koncept privatnih penzijskih fondova u koje se ulaže dobrovoljno, lično ili preko poslodavca, široko je prihvaćen u praksi razvijenih država, ali i zemljama okruženja poput Hrvatske i Srbije.
Iako je iz nadležnih institucija više puta najavljivano da će doći do ulaska investitora u treći penzijski stub u RS, na tom polju se praktično ništa nije desilo, iako su u međuvremenu propisane i određene poreske olakšice za ulagače. Naime, izmjenama Zakona o porezu na dohodak utvrđeno je umanjenje poreske osnovice za iznos uplaćenog doprinosa za dobrovoljno penzijsko osiguranje do 1.200 KM godišnje.
Doduše, slovenačka NLB banka je još 2009. u saradnji sa pojedinim domaćim bankama, osiguravajućim kućama i preduzećima preduzela prve korake na osnivanju društva za upravljanje penzijskim fondovima u RS. Međutim, taj projekat je “zamrznula” zbog, kako saznajemo, naknadno procijenjenog visokog rizika ulaksa u ne tako profitabilnu oblast, ali i propisanih ograničenja Centralne banke Slovenije.
U Agenciji za osiguranje RS, regulatoru sektora privatnih penzijskih fondova, kažu da su uzroci postojećeg stanja višestruki, navodeći, prije svega, da se donošenje zakonodavnog okvira vremenski podudarilo sa kulminacijom svjetske ekonomske krize.
“Vrijeme kada su širom svijeta padale vrijednosti berzanskih indeksa, a time i vrijednost imovine svih institucionalnih investitora, nije bilo pogodno ni za potencijalne osnivače društava za upravljanje dobrovoljnim penzijskim fondovima, niti za potencijalne ulagače, odnosno članove fondova”, kaže Božana Šljivar, direktor Agencije.
Kao dodatne ograničavajuće faktore navodi skromnu ponudu domaćih hartija od vrijednosti u koje bi penzijski fondovi trebalo da ulažu, te nedovoljan nivo ekonomske razvijenosti RS, odnosno životnog standarda građana za dodatnu penzijsku štednju.
U Savezu sindikata RS nisu nimalo iznenađeni izostankom interesa investitora za osnivanje penzijskih fondova. Smatraju da je niska kupovna moć građana koja ne omogućava izdvajanje viška sredstva za dodatnu penzijsku štednju dugoročna prepreka za zaživljavanje trećeg penzijskog stuba u RS.
“Velika većina radnika, prvenstveno u industriji, ima tako niske plate da ni ne pomišlja o ulaganju u dobrovoljne penzijske fondove, što su vjerovatno kroz svoje analize zaključili i potencijalni investitori. Drugi dio građana koji dobro živi već štedi na druge načine, bilo ulaganjem u životna osiguranja ili hartije od vrijednosti, tako da ostaje vrlo malo prostora za ulaganje u privatne penzijske fondove”, kaže Velka Odžaković, generalni sekretar Saveza sindikata RS.
Kao drugi značajan problem navodi skeptičnost građana prema novim vidovima ulaganja, što je, naglašava, dodatno podstaknuto globalnim ekonomskim turbulencijama koje su dovele do pada vrijednosti imovine, pa čak i propasti pojedinih penzijskih fondova u razvijenim zemljama.
Podsticaji za domaću štednju
Direktor Agencije za osiguranje RS Božana Šljivar kaže da je ekonomska kriza potvrdila da tranzicijske zemlje ne mogu više uspješno funkcionisati na modelu privrednog rasta, koji se bazirao na uvozu inostranog kapitala, kao podsticaja za domaću potrošnju.
Stoga smatra da je potrebno sistemski podsticati svaki oblik domaće štednje, kao ključnog faktora za razvoj domaće ekonomije.
“Jedan od načina tog podsticanja su i različite poreske olakšice, kako za dobrovoljno penzijsko osiguranje, tako i za životno osiguranje. U oba slučaja radi se o dugoročnoj namjenskoj štednji i stoga treba da imaju ravnopravan poreski tretman”, ističe ona. Nezavisne novine
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši