BANJALUKA, Obećanje direktora Urbanističkog zavoda RS Borislava Bijelića dato radnicima prošle sedmice da će Vlada RS do petka, 25. decembra, da donese odluku o otkupu većinskog paketa dionica Zavoda nije ispunjeno.
Predsjednik Sindikalne organizacije Urbanističkog zavoda RS Slaviša Lukić kaže da sindikat nema tačan uvid u tu proceduru dodajući da, ipak, najave štrajka za sada nema.
– Zavodu je odblokiran žiro račun, isplaćeni su doprinosi koji nisu bili isplaćeni od početka godine, i isplaćena je jedna plata. Prije nekoliko dana prošla su nam dva dobra regulaciona plana i imali smo dobre prihode. Zato za sada nema najave štrajka – kaže Lukić.
On kaže da očekuje u sljedeća tri mjeseca i isplatu još tri neisplaćene plate.
Međutim, jedan od radnika Zavoda kaže da su radnici i dalje veoma zabrinuti.
– Strasti su se poslije isplate jedne plate malo smirile. Ali radnici su razočarani jer je Bijelić najavio da će Vlada RS do petka da donese odluku o kupovini većinskog paketa akcija, što se nije dogodilo – kaže radnik.
Dodaje da “radnici slute da se iza brda valja nešto po njih loše”.
Premijer RS Milorad Dodik nedavno je izjavio da ovim slučajem treba da nastavi da se bavi Specijalno tužilaštvo RS, dodajući da pojedinci u ovom predmetu imaju uticaj na sudije i tužioce.
Direktor Zavoda Borislav Bijelić, koji je istovremeno i predsjednik Komisije za reviziju privatizacije javnog sektora u RS, u dopisu “Glasu Srpske” naveo je da će svaki telefonski poziv novinara naše kuće smatrati provokacijom.
“Glas Srpske” objavio je da Urbanistički zavod RS, i pored dugovanja radnicima i državi, izvršene radove naplaćuje kompenzacijom stambeno-poslovnih prostora koje zatim daje odabranim pojedincima u Zavodu, među kojima je i Bijelić.
Objavili smo i da je vlasnik 48,89 dionica u Zavodu Jovan Vidović na posljednjoj sjednici Skupštini akcionara izdejstvovao donošenje odluke da se zgrada Zavoda proda njemu.
Urbanistički zavod RS je, iako 1993. godine proglašen institucijom od posebnog interesa za RS, 2001. godine svrstan među preduzeća koja idu u vaučer privatizaciju.
Taj slučaj danas se nalazi pred Vrhovnim sudom RS. Dok Vlada RS razmatra mogućnost da otkupi paket akcija Zavoda, Vidović je na skupštini akcionara održanoj 30. novembra izdejstvovao odluku o prodaji imovine Zavoda.
Privatizacija
Radnik Zavoda kaže da tamo ne očekuju ništa dobro kad se zna da je “milionski vrijedna institucija privatizovana za siću”.
– Početna cijena 10,47 odsto državnog kapitala na licitaciji 5. avgusta 2002. godine bila je 169.894 KM. Siniša Hrnjaz je to kupio za 82.894 KM što je minimalna cijena koja se čuva u tajnosti. Od toga, on je u kešu platio 20.000, a ostatak od 62.894 KM u staroj deviznoj štednji. Kasnije je to kupio Vidović kome je na sumnjiv način odobrena dokapitalizacija od 500.000 KM koja je otišla na drugu stranu – kaže on. Glas Srpske
Komentariši