BANJALUKA – Predstavnici firme „Niva“ iz Srbije u ponedjeljak će početi kontrolu bijeljinske Fabrike šećera u stečaju, nakon čega bi trebalo da upute zvaničnu ponudu za kupovinu imovine fabrike na kojoj planiraju da pokrenu proizvodnju medicinskih sredstava, s obzirom na to da je to njihova osnovna djelatnost, rekao danas za portal CAPITAL stečajni upravnik „Šećerane“ Nebojša Matić.
Firma „Niva“ nedavno je uputila pismo namjere u kojem je iskazala interes za kupovinu imovine „Šećerane“, ali tek nakon što njihovi ljudi sagledaju stanje u fabrici.
Odbor povjerilaca „Šećerane“ je odobrio njihov zahtjev, a stečajni upravnik kaže da je već razgovarao sa savjetnikom generalnog direktora “Nive“ i da će od ponedjeljka u „Šećerani“ boraviti njihove ekipe.
Kazao je da se „Niva“ bavi proizvodnjom medicinskog potrošnog materijala u Srbiji i da želi da se proširi na BiH te da je zbog toga zainteresovana za „Šećeranu“ koja ima nekoliko hiljada kvadratnih metara poslovnog prostora.
„Zbog toga su zaintersovani da kupe lokaciju. Nije im namjera da pokrenu „Šećeranu“, već žele da proizvode ono čime se već bave i da zaposle 100 ljudi“, kazao je Matić i dodao da će konkretnu ponudu dati za mjesec dana, nakon što sagledaju u kakvom je stanju „Šećerana“.
Istakao je i da je Odbor povjerilaca donio odluku da se uradi nova procjena vrijednosti imovine „Šećerane“ i dodao da prema posljednjoj procjeni ta vrijednost iznosi 23 miliona KM.
Inače, imovina bijeljinske Fabrike šećera ponovo je ponuđena na prodaju po cijeni početnoj od 10 miliona KM, a zainteresovani kupci ponude mogu da dostave do 2. jula. Ponuđači će morati da dostave potvrdu o uplati depozita od 50.000 KM na žiro – račun.
Imovina „Šećerane“ već nekoliko puta je ponuđena na prodaju, ali ozbiljnih kupaca nije bilo. Na posljednjoj Skupštini povjerilaca, održanoj krajem maja, odbačena je ponude turske firme „Sariel“, a tada je u sud stiglo i pismo namjere firme „Niva“.
Na sajtu kompanije „Niva“ navedeno je da je osnovana 1920. godine pod imenom Ikarus, a u periodu 1930-1947 godine poslovala je pod nazivom Novator. Od 1959. godine kompanija posluje pod imenom “Niva” i osnovna djelatnost kompanije je proizvodnja medicinskih sredstava i proizvoda od vate. Od 2007. godine kompanija „Niva“ je 100 odstotnom u privatnom vlasništvu.
CAPITAL: M. Čigoja
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Neka im grad Bijeljina obezbijedi neku drugu lokaciju posto ovi ce izgleda kupiti samo dio Secerane, a za Seceranu neka poverioci traze drugog ili da sami pokrenu Seceranu. Sticem utisak da, da je SNSD na vlasti i u Bijeljini, Secerana bi radila kao preduzece u javnom vlasnistvu? Posto nije, a grad Bijeljina nema para za takav poduhvat, dok investitori nece u nesto sto ne radi i za sta treba mnogo ulaganja da bi radilo i jos pritom se isplatilo, u uslovima sve nize cijene secera, docice samo neko zbog sekundarnih sirovina. Iz ove bezizlazne situacije, najbolje rijesenje je da poverioci uskoce ili Vlada, jer pitanje Secerane prevazilazi domet stranackih kalkulacija. Osim toga, i jedni i drugi i treci u Bijeljini, koji bi da sade secernu repu u Semberiji su u nemogucnosti da sade, jer nemaju kome da prodaju secernu repu i tako vec godinama, a kada bi Secerana radila, Semberija bi zivnula.
Ej i ja bi sadio repu, a kome mogu prodati , oce onda biti ista od toga. Od repe se može fino zivjeti