BANJALUKA, SARAJEVO – Povećanje akciza na duvan i duvanske proizvode nije i neće ispuniti dva osnovna cilja koji su predočeni kao razlog za povećanje – smanjenje broja pušača i veći prihodi u budžet, smatraju stručnjaci, tako da ne čude sve češći glasovi koji se mogu čuti da ta akciza ne treba dalje da se povećava.
Još jedna, samo posljednja u nizu inicijativa, stigla je od kompanije “British American Tobaco” (BAT), čiji su predstavnici tražili od vlasti na državnom nivou da zamrznu povećanje akciza na duvan u periodu od dvije godine.
“U BiH na crno tržište otpada više od 30 odsto ukupne potrošnje duhanskih proizvoda, zbog čega državni budžet godišnje gubi više od 210 miliona KM. Također, smatramo da je poslovanje u ovoj industriji veoma zahtjevno s obzirom na visok nivo akciza u poređenju s nivoom dohotka građana”, kazao je Ram Adanki, predsjednik Uprave BAT Adria.
On smatra da BiH još nema obavezu usklađivanja akcizne politike s Evropskom unijom te da usporavanjem akcizne politike država neće izgubiti prihode, već će ih povećati.
S mišljenjem čelnika BAT-a slažu se i u Udruženju ekonomista SWOT, odakle su istakli kako nijedan od dva cilja povećanja akciza nije ispunjen, već se veliki broj pušača okrenuo crnom tržištu.
“Glavni ciljevi povećanja akciza, to jest zaštita zdravlja stanovništva, smanjenje pušenja i povećanja prihoda, nisu ostvareni, tako da je njihov zahtjev s te strane opravdan. Pritom je apsolutno poznato da svako povećanje dovodi do izbjegavanja plaćanja, kako u distribuciji proizvoda, tako i u kupovini”, kazao je Aleksandar Ljuboja iz SWOT-a. Kako kaže, puno adekvatnije mjere bi bile rigoroznije kontrole, koje bi obuhvatale i glavne igrače, a ne samo male preprodavače.
“Prije svega, Uprava za indirektno oporezivanje, ali i svi drugi organi, kao što su inspekcija i policija, bi trebalo puno više da se bave kontrolama i kažnjavanjem i to onim rigoroznijim. To bi dalo puno više efekta i ulilo sredstava u budžet”, smatra Ljuboja.
Ipak, uprkos svim komentarima koji idu u korist stopiranju povećanja akcize, do tako nečega će na kraju vrlo teško doći, prije svega zbog komplikovane procedure izmjene akciznih stopa. Politiku indirektnog oporezivanja u BiH kreira Upravni odbor UIO.
Predsjedavajući Upravnog odbora je ministar finansija i trezora BiH, a uz njega s pravom glasa su i dva entitetska ministra finansija, te tri člana iz reda stručnjaka.
Svi prijedlozi za izmjenu zakona iz oblasti indirektnih poreza idu na Upravni odbor UIO, koji nakon usvajanja istih to prosljeđuje Vijeću ministara BiH, koje usvaja predložene izmjene i dopune i prosljeđuje ih u parlamentarnu proceduru.
U parlamentu BiH ove izmjene i dopune prolaze kroz Ustavno-pravnu komisiju i Komisiju za finansije i budžet, te nakon toga dolaze do Predstavničkog doma parlamenta BiH, gdje se usvajaju.
Naravno, za kompletnu proceduru usvajanja ovakve izmjene i dopune zakona iz oblasti indirektnih poreza u istom tekstu treba da usvoji i Dom naroda parlamenta BiH. Mihajlo Vidić, potpredsjednik Privredne komore RS, istakao je kako bi se za takav potez morali odlučiti i složiti na svim nivoima, a to je samo po sebi već dugotrajan proces.
“Znate koliko je trajala prva priča o akcizama, opet teško je bilo šta kod nas prognozirati vremenski, ali ako bi došlo do tako nečega, pa se onda okrenulo i na neka politička pitanja, pa to može da traje u nedogled”, kaže Vidić i dodaje da se čitava priča mora sagledati kroz dublju analizu koju su nadležni morali odraditi.
Parlamentarci u BiH nisu upoznati s inicijativom duhanske industrije da se podizanje akciza na duhan i duhanske proizvode zaledi na dvije godine.
Međutim, stavovi su oprečni, neki su za dodatno oporezivanje ovih proizvoda, a neki su uopšteno protiv bilo kakvih nameta građanima BiH.
Damir Bećirović (DF), član Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma BiH, kaže da nije upoznat s tom inicijativom, ali da je stav stranke poznat kada je u pitanju uvođenje bilo kakvih dodatnih akciza i nameta građanima, te da oni od početka nisu za to.
“Međutim, lično mislim da duhan i duhanske proizvode treba dodatno oporezovati zbog njihove štetnosti”, rekao je Bećirović.
Mirsad Isaković (SBB), član Komisije za budžet i finansije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, kazao je za “Nezavisne” da je protivnik akciza, inače, ali da što se tiče duhana i duhanskih proizvoda, on bi akcize uveo odmah danas.
“Postoje drugi načini da se država bori s crnim tržištem duhana. Akcize na duhan i duhanske proizvode su svuda u svijetu visoke, postoje posebne mjere kada je u pitanju i konzumiranje istih, tako da ne vidim razlog da BiH bude izuzetak”, rekao je Isaković. Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Akcize, treba zadržati na sadašnjem nivou, radi štetnosti, onih koji od njih primaju platu, a najveću štetu što uopšte postoje takva lica (pravna i fizička) je po državu i njene građane.