BEOGRAD, Vlada Srbije će u maju razmotriti mjere koje bi trebalo da dovedu do većeg zapošljavanja, manje nelikvidnosti i veće discipline u osnivanju preduzeća. Premijer Cvetković je prije tri nedjelje dao nalog Ministarstvu ekonomije da pomenute mjere razradi, a njihove detalje u utorak je privrednicima predstavila potpredsjednica Vlade Verica Kalanović.
Stimulisanje zapošljavanja je predviđeno smanjenjem poreza i doprinosa na zarade novih radnika i to – 50 odsto u prvoj godini, 40 odsto u drugoj i 20 odsto u trećoj godini.
Smanjenje nelikvidnosti ostvarilo bi se kroz definisanje rokova plaćanja i to, prije svega, države. Period još nije preciziran, ali zasad su najbliži odluci da se naručene usluge i roba moraju platiti u roku od 60 dana.
– Smanjenje poreza i doprinosa na plate odnosilo bi se na novozaposlene, bez obzira na to da li su do tada radili u sivoj zoni ili su bili na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje – kaže Kalanovićeva. – Ne bi se smanjivali doprinosi za PIO, dijelom bi bilo subvencionisano zdravstveno osiguranje. Smanjili bi se porezi na plate i ne bi plaćali 1,5 odsto osiguranja za slučaj nezaposlenosti, pod uslovom da će radnika u radnom odnosu zadržati najmanje dvije godine.
Disciplinu u osnivanju novih preduzeća nadležni očekuju uvođenjem Registra diskvalifikovanih lica. U njemu bi se našli svi koji su neko preduzeće otjerali u stečaj ili su izdali mjenicu bez pokrića. Diskvalifikovani određeni vremenski rok ne bi smjeli da osnuju novu firmu, a podatke će provjeravati Agencija za privredne registre.
Predsjednik Privredne komore Miloš Bugarin smatra da su predviđene mjere dobre i da će dati očekivane efekte.
– Te mjere na kratak rok će vrlo pozitivno uticati na kreiranje poslovnog ambijenta – istakao je Bugarin. – Posebno je značajno što se uspostavlja prava komunikacija privrede i države.
Sastanku UO PKS prisustvovali su i savjetnici Verice Kalanović, privrednici Mirko Todorović, Dragoljub Vukadinović, Nikola Pavičić i Nenad Ivanišević.
Povraćaj
Članovi PKS imali su svoje prijedloge neophodnih mjera kako bi se poboljšalo poslovanje privrede.
– Počinje da se odugovlači sa povraćajem poreza na dodatu vrijednost i nama izvoznicima to ne odgovara – istakao je Rade Veselinović, vlasnik „Galeb grupe“.
– Sada povraćaj čekamo i po 45 dana, a svakom povraćaju prethodi posjeta poreske policije. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.