RIM, Njemačka ekonomija nastavlja da diktira tempo za čitavu evro zonu, pokazuju danas objavljeni zvanični podaci, ali Španija i Italija prolaze kroz teškoće na putu oporavka.
Moral njemačkih potrošača porastao je treći mjesec za redom i dostigao najviši nivo od oktobra prošle godine, usljed poboljšanja stanja na tržištu rada.
Ova optimistična slika je suprotna sumornom stanju u Italiji, trećoj najvećoj ekonomiji evro zone, gdje je moral potrošača u opadanju zbog ličnog finanijskog stanja građana. Opšti indeks za Italiju najmanji je u posljednjih 17 mjeseci.
Španija, koja prolazi kroz najveće teškoće među članicama evro zone, potvrdila je preliminarnu procjenu da je njen društveni proizvod u drugom kvartalu porastao za 0,2 odsto, zahvaljujući rastu izvoza. Istovremeno, potražnja za robom i uslugama na domaćem tržištu je u opadanju.
Njemačka je u istom periodu zabilježila privredni rast od 2,2 odsto, što ukazuje na ubrzan oporavak ove zemlje od prošlogodišnje recesije.
Neki analitičari strahuju da bi Španija, četvrta najveća ekonomija evro zone, mogla ponovo da sklizne u recesiju u drugoj polovini godine, nakon okončanja primjene Vladinih stimulacionih mjera i povećanja poreza na dodatu vrijednost.
Evropska centralna banka (ECB) saopštila je da su pozajmice privatnom sektoru u evro zoni porasle u julu za 0,9 odsto na godišnjem nivou, što predstavlja ubrzanje u odnosu na rast od 0,5 odsto tokom prethodnog mjeseca.
Analitičari su pozdravili znakove rasta apetita domaćinstava za uzimanjem kredita, ali ipak ne očekuju da će ECB u skoroj budućnosti pooštriti monetarnu politiku.
Ključna kamata ove banke za refinanisranje konstantno je na nivou od jednog procenta od maja 2009. godine.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Zamislite vijesti 2000 i neke, Balkanska ekonomija spasava svjet od ekonomske krize, po BDPu su na prvih 10 mjesta u svjetskoj ekonomiji a po socijalnoj brizi bolji su cak id svedske…
hehehehhe pusti snovi……………
@ airzugas
Pa cak i da se svijet podrvgne najboljim poslovnim praksama zemalja sub-saharske Afrike, Malawi-ja i recimo Sudana tako nesto se ne bi desilo:)