BERLIN, Manjak radne snage godišnje nanosi srednjim i malim preduzećima u Njemačkoj štetu od 30 milijardi evra.
Kako se navodi u studiji savjetodavne kompanije Ernst & Jang, 73 odsto srednjih i malih firmi navodi da im je “teško” ili “veoma teško” da nađu osoblje sa odgovarajućom kvalifikacijom.
Srednja i mala preduzeća čine 99,7 odsto njemačkih firmi koje plaćaju porez na promet i u njima radi oko 66 odsto svih zaposlenih za koje poslodavci plaćaju socijalne dažbine.
Na ova preduzeća otpada oko 40 odsto ukupnog prometa i u njima se obuči 83 odsto stručnih radnika.
Studija Ernst&Janga pokazuje da 92 odsto malih i srednjih firmi sadašnju poslovnu situaciju opisuje kao “dobru” ili “vrlo dobru”, a polovina očekuje još bolju.
To bi moglo pozitivno da se odrazi i na tržište radne snage, te veliki dio firmi planira zapošljavanje. Ali, svaki treći preduzetnik računa da će biti sve više teškoća u nalaženju kvalifikovane radne snage.
Prošle sedmice je Savezna agencija za rad objavila plan od 10 tačaka čijim ostvarenjem bi trebalo da se umanji nedostatak radne snage na njemačkom tržištu.
Agencija predlaže veće zapošljavanje žena, prije svega sa punim radnim vremenom. Sada tako radi samo 55 odsto zaposlenih žena u Njemačkoj.
Agecija želi i veće zapošsljavanje starijih od 55 godina, migranata i niže kvalifikovanih, kao i da u Njemačku privuče bar 800.000 kvalifikovanih stranaca. Beta