BERLIN, Njemačka industrija upozorila je da bi nestašica sirovina mogla da ugrozi ne samo razvoj, već i opstanak više industrijskih grana u Njemačkoj i Evropi.
Prema navodima magazina “Špiegel” (Der Spiegel), koji se poziva na dokument Saveza njemačke industrije (BDI), broj sirovina za čiji izvoz druge zemlje zahtjevaju posebne carine porastao je sa 450 u 2008. godini na preko 1.000 ove godine.
Njemačka vlada i Evropska komisija su, smatraju industrijalci, već uveliko “prespavali” dosadašnja zbivanja i treba što prije da se suprotstave “ovom dramatičnom razvoju” i da utiču na smanjenje “političkih ograničenja” u trgovini sirovinama.
Lista sirovina koje su nužne za preživljavanje čitavih industrijskih grana u Njemačkoj i Evropskoj uniji (EU) je dugačka. To su, kako prenosi njemački magazin ocjenu industrijalaca, prije svega galijum, germanijum, berilijum, indijum, litijum, silicijum, magnezijum i platina bez kojih nema proizvodnje u oblasti visokih tehnologija.
Ali, i bazični metali kao što su aluminijum, bakar, cink i kalaj, nužni su za proizvodnju elektromotora, elektrana na vjetar ili u medicinskoj tehnici.
Šef odbora njemačke industrije za sirovine Ulrih Grilo (Ulrich Grillo) navodi da je “međunarodno tržište sirovina zatrpano trgovinskim i konkurentskim ograničenjima” i da “veliki dio zemalja ciljno ograničava njihov izvoz”.
Istovremeno, kako se navodi, Kina za sebe obezbjeđuje nalazišta retkih sirovina u Africi i uveliko skladišti rjetke materijale kojima sama raspolaže. Preko 90 odsto svih svjetskih rezervi elemenata treće grupe Periodnog sistema (grupe skandijuma) nalaze se u Kini.
Ta zemlja drastično ograničava izvoz rjetkih sirovina kojima raspolaže, iako je i sama upućena na uvoz nafte, gasa, uglja i nekih drugih sirovina iz inostranstva. Zato je EU Svjetskoj trgovinskoj organizaciji predala tužbu protiv Kine, kojoj su se pridružile i SAD.
Pored toga, EU vodi pregovore i sa Unijom afričkih država o “partnerstu u oblasti sirovina”. Ali, kako ukazuju njemački industrijalci, pregovori su teški i politički osjetljivi. Jer, više od trećine na njemačkom i evropskom tržištu traženih sirovina dolazi iz Republike Kongo, koju potresaju stalne krize.
Dio njemačkih i evropskih zvaničnika je za to da se ubuduće davanje finansijske pomoći zemljama u razvoju uslovi pristupom sirovinama.
No, kritičari strahuju da bi u tom slučaju “u zasjenak pao humanitarni aspekt”, tim prije što najšire mase stanovništva ionako nemaju nikakve koristi od prihoda koji te zemlje ubiraju na osnovu posjedovanja rjetkih sirovina, što pokazuje upravo slučaj Konga.
No, stav da “politika prema zemljama u razvoju treba da koristi i njemačkoj privredi” jeste, navodi njemački magazin, i “zvanična linija” saveznog ministra za privrednu saradnju i razvoj Dirka Nibela (Niebel).
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Све то има Русија, конектујте се господо Немци са Русима.