KELN, Njemačka zaostaje u standardima u borbi protiv ilegalnog pranja novca, a Evropska komisija prijeti novčanom kaznom, ukoliko se ne preduzme neophodno, pri čemu procjene govore o 40 i 60 milijardi evra “nastalih” kriminalnim putem.
Saradnici Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) ustanovili su da Njemačka ispunjava samo 29 od ukupno 49 međunarodnih kriterijuma za borbu protiv ilegalnog pranja novca i finansiranja terorizma.
U izvještaju OECD-a navodi se da najveći problem predstavljaju oaze za pranje novca, poput agencija za nekretnine i osiguranja, kockarnica, zlatara i juvelirnica u kojima njemačke službe sprovode nedovoljnu kontrolu.
Strah od kontrola u Nemačkoj ne moraju imati čak ni kreditne institucije koje se ne pridržavaju postavljenih standarda u slučaju pranja novca, a tome u prilog govori podatak da je do sada novčano kažnjena samo jedna banka.
Švajcarac Daniel Telesklaf je tri godine radio kao glavni lovac na “perače novca” i danas obavlja funkciju savjetnika u Svetskoj banci, Ujedinjenim nacijama i Međunarodnom monetarnom fondu.
“Generalno mislim da se tema ‘pranje novca’ u Njemačkoj uglavnom posmatra samo s policijske tačke gledišta. Nijemci su potcijenili taj privredni faktor organizovanog kriminala, koji za sebe traže ona polja koja su najmanje regulisana”, rekao je on.
Prema važećim propisima u Nemačkoj, banke su dužne da sumnjive slučajeve prijave policiji. Međutim, njemačka policija potpuno je nemoćna, jer u toj mreži nadgledanja i praćenja postoji previše zakonskih rupa.
Tako su kockarnice, poslovi sa nekretninama i trgovina čelikom i metalom daleko od državnog nadzora i kontrole. Ovakvu jednu rupu u njemačkom zakonodavstvu iskoristio je, primjera radi, i bivši diplomata, ambasador Kazahstana u Austriji Rakhat Alijev.
On je optužen da je za vrijeme svog dugogodišnjeg mandata kao zamjenik ministara inostranih poslova u Kazahstanu, ilegalno stekao milione dolara koje je kasnije prao po zemljama Zapadne Evrope. Centralnu ulogu imalo je jedno preduzeće metala u nemačkoj pokrajini Severna Rajna Vestfalija.
“Bila je to sofisticirana i veoma složena serija pravnih odluka, koje su dovele do pranja najmanje 113 miliona dolara. Ne baš tako neznatan dio, opran je i u ‘njemačkoj mašini za veš'”, objasnio je austrijski advokat Gabriel Lenski.
Njemačka je, nakon posljednjeg izvještaja OECD-a, samo “za dlaku” izbjegla da se ne nađe na crnoj listi 28 zemalja, kazao je švajcarski lovac na “perače novca” Daniel Telesklaf.
Pomenute zemlje nedovoljno ili nikako ne sarađuju kada je u pitanju borba protiv pranja novca, a na listi su, uz Iran, Angolu, Severnu Koreju, i zemlje poput Grčke, Ukrajine i Turske.
Iz njemačkog Ministarstva finansija poručuju da su ozbiljno shvatili kritiku i da će se “okolnosti brzo i jasno poboljšati”.
Njemačka vlada dobila je rok do februara naredne godine da ispravi nedostatke, prenose agencije.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši