BERLIN, Najnoviji podaci pokazuju da je Njemačka, na godišnjem nivou, ostvarila privredni rast od blizu devet procenata. Prema ocjeni britanskog “Ekonomista”, inženjering i automobilska industrija vodeće grane njemačke privrede.
Ekonomija Njemačke ponovo grabi punom parom, jer najnoviji podaci pokazuju da je, u drugom kvartalu ove godine, ostvarila privredni rast od 2,2 odsto, ili na godišnjem nivou blizu devet procenata, znatno iznad i najoptimističkijih prognoza.
Podaci o njemačkom privrednom rastu u drugom tromjesečju, najbolji od ujedinjenja zemlje prije gotovo dvije decenije, znače i da je privreda zone evra, takođe, imala dobro tromjesečje.
Bruto domaći proizvod (BDP) u bloku od 16 zemalja Evropske unije uvećan je, naime, računato prema godišnoj osnovi, oko četiri odsto u drugom kvartalu, mnogo brže nego u Americi.
Za uspjeh najveće ekonomije evro zone u velikoj mjeri su zaslužni porast izvoza (dobrim dijelom na tržišta u ekonomskom usponu) i investicije firmi u Njemačkoj, koje su nastojale da unaprijede i prošire kapacitete da bi zadovoljile tu tražnju.
Prema ocjeni britanskog Ekonomista, njemački talenat za izuzetan inženjering i automobile elegantnih linija dobro se uklapa u potrebe zemalja sa naglim ekonomskim rastom i njihove nove srednje klase.
Kina je cjenjeni kupac za njemačke firme koje isporučuju opremu za električne centrale i za druge infrastrukturne projekte.
Mali njemački proizvođači standardnih kapitalnih dobara takođe su zabilježili rast porudžbina. Njemački automobili dobro se prodaju bogatim klijentima u zemljama u ekonomskom usponu.
Prodaja luksuznih automobila marke “mercedes” utrostručile su se u Kini, dok je u Indiji dvostruko povećana. Drugi proizvođači vozila, kao što su “folksvagen” i “be-em-ve”, takođe su prosperirali.
Nezaposlenih sve manje
Navala novih poslova dobra je za radna mjesta, pa nezaposlenost u Njemačkoj neprestano opada, za razliku od trenda u ostalom dijelu zone evra i u Americi.
Mercedes: Ponos njemačke auto industrije
Njemačke firme su, osim toga, u vrijeme slabe tražnje, koristile šeme skraćenog i fleksibilnog radnog vremena da zadrže radnike.
Mnogi radnici sa smanjenim fondom radnih sati vratili su se na puno radno vreme daleko brže nego što su se firme nadale. Nezaposlenost u Njemačkoj je sada niža nego što je bila kada je kriza počela.
Skoro da je čudno da je ekonomija zone evra tako jaka u vrijeme kada je izgledalo da dužnička kriza u pojedinim članicama i regionalne neravnoteže ugrožavaju samo postojanje jedinstvene valute. Podaci o bruto domaćem proizvodu pokazuju da drugi problem nije nestao.
Zemlje sa snažnim vezama sa izvoznom mašinom Njemačke, kao što su Austrija i Holandija, ostvarile su, takođe, značajan rast.
Ekonomist navodi da su podaci iz Francuske zadovoljavajući, mada su više zasnovani na ličnoj potrošnji nego na izvozu. Situacija se poboljšava i u Španiji i Portugalu, gdje je BDP konačno počeo da raste za slabašnih 0,2 odsto u drugom kvartalu.
Grčka ekonomija je, međutim, u istom periodu imala pad od jedan i po odsto, navodi britanski list.
To neće brinuti njemačke firme koje se, u sve većoj mjeri, usredsređuju na Aziju i Latinsku Ameriku, niti će američke pritužbe da Njemačka živi na račun potrošnje drugih i da sama malo doprinosi globalnoj tražnji, imati mnogo uticaja, ističe Ekonomist.
Ima i nagoveštaja da njemački oporavak dovodi do veće domaće potrošnje. Njemačka statistička služba saopštila je da je lična potrošnja dala pozitivan doprinos bruto domaćem proizvodu.
Obnovljena nada u Evropi u suprotnosti je sa zabrinutošću u Americi, gdje ekonomija posrće, a povećanje broja radnih mjesta je prava rijetkost.
Zadovoljstvo u Njemačkoj treba da utješi Amerikance, piše Ekonomist i dodaje da su sudbine privreda sa obe strane Atlantika usko povezane.
Ako njemački izvoznici doživljavaju procvat, to znači da neko u svjetskoj ekonomiji još uvek slobodno troši, zaključuje britanski list. RTS