BERLIN, Predstavnici vladajuće Hrišćansko-demokratske unije (CDU) i njemačkih banaka oštro su kritikovali planove saveznog ministarstva finansija o podržavljenju banaka i oduzimanju vlasništva akcionarima uz nadoknadu.
Prema navodima medija, konzervativni političari prije svega smatraju da ti planovi socijaldemokratskog ministra finansija Pera Štajnbruka (Peer Steinbruck) nisu u skladu sa njemačkim ustavom, a vjeruju da postoje i drugačije metode da se pomogne bankama koje su zapale u krizu.
Savezno udruženje njemačkih banaka pozvalo je vladu da prije preduzimanja tih mjera preispita sve druge mogućnosti za spasavanje finansijskih institucija.
Međutim, savezna kancelarka Angela Merkel je, potvrđujući navode medija da ministarstvo finansija radi na nacrtu zakona koji bi omogućio podržavljenje banaka, ukazala da je “ovakva mjera smislena ako znači snižavanje troškova za poreske platiše”.
Njemačka federacija namjerava prije svega podržavljenje banke Hipo Rial Istejt (Hypo Real Estate HRE) koja finansira poslove u oblasti nekretnina i infrastrukture i koja na noge nije stala ni poslije pomoći od 50 milijardi evra koju joj je vlada odobrila prošle godine.
Prema nacrtu zakona o stabilizaciji finansijskog tržišta do kojeg su došli pojedini mediji, predviđeno je da do 31. decembra ove godine federacija može da nacionalizuje banke uz obeštećenje akcionara. Cijena akcije će se određivati prema srednjoj berzanskoj vrijednosti tokom dvije nedjelje prije donošenja odluke o preuzimanju banke.
Takve odluke savezna vlada bi mogla da donosi po hitnoj proceduri u obliku pravne uredbe, a po preuzimanju banke ima pravo da zaustavi dnevni protok sredstava i da spriječi preuzimanje banke od strane zainteresovanih konkurenata.
Vlada namjerava da Hipo Rial Istejt preuzme odmah po stupanju na snagu novog zakona. Međutim, četvrtina vlasništva nad tom bankom je u rukama investitora J.C.Flauers (J.C.Flowers) koji ima ogromne gubitke i do sada nije reagovao na objavljivanje vladinih planova o nacionalizaciji.
Pored tog zakona vlada namjerava da obezbijedi i zakonsku osnovu za takozvane “bed benks” (bad banks) u koje bi finansijski instituti mogli privremeno da pohrane papire od vrijednosti koji više ne mogu da se prodaju.
Za razliku od sličnih američkih planova, njemačka vlada ne želi jednu takvu “banku” za čitavu zemlju, već svaka banka treba da ima mogućnost da primijeni to rješenje.
Prema navodima magazina Špigl (Der Spiegel), ta mjera bi iziskivala da se sredstva od 80 milijardi evra koja su uložena u državni fond za spasavanje banaka povećaju na 200 milijardi.Beta
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.