BANJALUKA, Prvi dobrovoljni penzijski fond u Republici Srpskoj osniva se slovenačkim i kapitalom nekoliko poznatih preduzeća i osiguravajućih kuća iz RS. Društvo za upravljanje dobrovoljnim penzijskim fondovima sa sjedištem u Banjaluci, saznaje Capital.ba, osnivaju Nova Ljubljanska banka, slovenački Skupna pokojninska družba Ljubljana, NLB Razvojna banka Banja Luka, Bobar osiguranje Bijeljina, Brčko gas osiguranje Brčko, Mikrofin osiguranje Banja Luka, Kaldera company Laktaši i Krajina Banjaluka.
Slovenci većinski akcionari
Većinski akcionar društva će biti Nova Ljubljanska banka (vlasnički udio 51%), Skupna pokojninska družba (10%), NLB Razvojna banka (1%), Bobar osiguranje (10%), Brčko gas (10%), Mikrofin osiguranje (8%), Kaldera company (5%) i Krajina Banja Luka (5%).
Skupna pokojninska družba je 25. juna ove godine uputila Zahtjev Konkurencijskom savjetu BiH za davanje mišljenje da li postoji obaveza podnošenja prijave namjere koncentracije koja će nastati osnivanjem novog privrednog subjekta u skladu sa Zakonom o dobrovoljnim penzijskim fondovima RS.
Konkurencijski savjet je, na osnovu dostavljenih podataka, utvrdio da se radi o zajedničkom ulaganju na dugoročnoj osnovui više nezavisnih privrednih subjekta.
Podsjećajući da je obaveza podnošenja prijave namjere koncentracije postoji ako ukupni godišnji prihod učesnika koncentracije ostvaren prodajom roba i usluga na svjetskom tržištu iznosi 100 miliona KM po završnom računu u godini koja je prethodila koncentraciji, a pri čemu je najmanje jedan privredni subjekt, odnosno učesnik koncentracije registrovan na teritoriji Bosne i Hercegovine.
Prijava koncentracije je obavezna i ako ukupan godišnji prihod svakog od najmanje dva privredna subjekta učesnika koncentracije ostvaren prodajom roba ili usluga na tržištu BiH iznosi najmanje pet miliona KM u godini koja prethodi koncentraciji ili je njihov zajednički udio na relevatnom tržištu veći od 40%.
“Ukoliko su ispunjeni naprijed navedeni uslovi propisani clanom 14. Zakona, učesnici koncentracije su u obavezi podnesu zajedničku prijavu namjere koncentracije, u roku od osam dana od zaključenja sporazuma, objavljivanja javne ponude dionica ili sticanja kontrole, zavisno od toga šta nastupi prije”, navodi se u mišljenju Konkurencijskog savjeta BiH.
Zakon usvojen krajem januara
Narodna skupština RS je 30. januara ove godine usvojila Zakon o dobrovoljnim penzijskim fondovima i penzijskim planovima, kojima se reguliše osnivanje dobrovoljnih penzijskih fondova.
Ministar finansija RS Aleksandar Džombić rekao je da uvođenje dobrovoljnih penzijskih fondova predstavlja integralni dio sveobuhvatne reforme penzijskog sistema RS. On je istakao da su ciljevi reforme u ovoj oblasti uspostavljanje dugoročno održivog sistema usklađenog s privrednim i demografskim kretanjima, smanjenje siromaštva, te uvođenje dobrovoljnog penzijskog osiguranja kao instrumenta diversifikacije primanja po penzionisanju.
Novi zakon predviđa da građani mogu slobodno da odlučuju o učlanjenju u fond, visini uplata doprinosa, učestalosti uplata i ostalim pitanjima radi obezbjeđenja dodatnih prihoda u starosti. Dobrovoljni finansijski fondovi su finansijske institucije u koje članovi fonda uplaćuju penzijske doprinose radi štednje, a uplatu sredstava u penzijski fond mogu vršiti građani samostalno ili posredstvom svojih poslodavaca učlanjenjem putem penzijskog plana, navodi se u obrazloženju ovog zakona.
PRILOG: Mišljenje Konkurencijskog savjeta BiH
11 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
ukrali ste mi ideju 🙁 ali nema veze osnovaću i ja još jedan 🙂
Kad krene, bice vise Fondova nego penzionera.
Sve su to vrsni strucnjaci. Narocito Kaldera
Osnivači kao da su skupljeni s koca i konopca. Ali ako se malo bolje pogleda, svi imaju neke zajedničke osobine, i to one zbog kojih nikad ni marku ne bih uložio u njihov fond.
to kaldera radis ebe pravi fond, jer je covjek pred penzijom, a nema od cega da zivi hihihih
Što je problem što je kaldera jedan od akcionara?
Ima punnnno primjera gdje vlasnici nemaju veze sa djelatnosti (neki kod nas su: Hotel Bosna, Banjalucka pivara…)
Totalno si nebiti vlasnici bitan je menadzment, ako se malo potrude i dovedu najbolje ljude iz ZIF-ova, brokerskih drustava i osiguranja po BL, mogao bi ovo da bude veoma fin igrac na BLSE.
Sto se tice ulaganja u njega, pa normalno da cu u njega uloziti ako daje bolji omjer prinosa i rizika nego Raiffeisen koji ce isto tako 100% biti osnovan.
a hotel bosna i banjalucka pivara uspjesni do bola 😀
HOtel jeste (za vecinskog akcionara) dok je pivara otisla u propas upravo zbog ovog preuzimanja.
Poenta je da ce kaldera da sjedi i kupi 5% prihoda tj ne kaldera nego leMi (ne ti lemi :D)
i da nece da se petlja u politiku vodnjenja…
e moj shen, shenuo si
Ako osnuju fond onda treba da dodaju oznaku IRB pa još i Vlada RS
Prije mislim da će fond sa ovakvim vlasnicima biti u funkciji osnivača, a ne penzionera. Sjetimo se samo šta je sve zamišljeno da odrade PIF-ovi, a šta je od svega ispalo. Bojim se da bi penzioneri u tom fondu prošli kao akcionari PIF-ova.
Što se tiče omjera prinos-rizik i Bernard Medof je nudio najbolji :)))
Shen, prijatelju stari, ne sumnjam da će svi penzioni biti važni igrači na BLSE, sad govorimo o reputaciji osnivača i gledamo iz ugla klijenata koji će uplaćivati u fond.
Dajmo narodu običnom žvaku, a zna se ko će pokupiti kajmak…