BANJALUKA, NLB Razvojna banka Banjaluka izgubila je sudski spor sa klijentom, koji je uspio dokazati da je banka pogrešno obračunavala kamatne stope, odnosno da nije smanjivala kamatnu stopu kada je EURIBOR padao, saznaje poslovni portal CAPITAL.ba.
Osnovni sud u Banjaluci donio je presudu kojom je NLB Razvojna banka Banjaluka obavezana da klijentu isplati određen novčani iznos na ime „pravno neosnovanog bogaćenja proizašlog pogrešnim obračunom EURIBORA-a, koji nije bio usklađen sa tržišnom vrijednošču EURIBOR-a“, potvrdili su za CAPITAL u Advokatskoj kancelariji „Baroš“, koja je zastupala klijenta koji je tužio banku.
„Sud je utvrdio da je banka, protivno odredbama zaključenog ugovora o dugoročnom kreditu, obračunavala kamate na štetu korisnika kredita, tako što od 1. januara 2009. godine, nije smanjivala referentnu kamatnu stopu EURIBOR, iako je to bila dužna učiniti saglasno odredbama ugovora, slijedom čega je banka obavezana na isplatu novčanog iznosa koji je nastao kao rezultat pogrešnog obračuna ugovorenih kamata“, istakli su u Advokatskoj kancelariji „Baroš“.
U presudi, koja je u posjedu CAPITAL-a, navedeno je da se tužbeni zahtjev djelimično usvaja i da je NLB Razvojna banka obavezana da tužiocu na ime sticanja bez osnova, po osnovu pogrešnog obračuna EURIBOR-a, po dugoročnom kreditu koji je zaključen 5. novembra 2007. godine, isplati 9.464 KM sa zakonskom zateznom kamatom od 5.170 KM obračunatom za period od zaključenja ugovora o kreditu do 10. oktobra 2015. godine, kao i sa zakonskom zateznom kamatom obračunatom na iznos glavnog duga za period od 10. oktobra 2015. godine pa do konačne isplate, a sve do visine iznosa glavnog duga. U preostalom dijelu koji predstavlja razliku između traženog i dosuđenog iznosa zahtjev tužioca je odbijen kao neosnovan.
U obrazloženju presude navedeno je da je sporan član 3. ugovora o kreditu kojim je predviđeno da banka, u slučaju rasta EURIBOR-a za više od pet odsto, može da poveća kamatnu stopu, dok u slučaju pada EURIBOR-a nije bila obavezna da kamatu smanji.
Utvrđeno da je banka kada je EURIBOR rastao klijentu povećavala kamatu, dok do smanjenja nije došlo nakon što je EURIBOR počeo da pada.
U obrazloženju presude navedeno je da sporni član ugovora nije u skladu sa načelom ravnopravnosti strana u obligacionim odnosima koje podrazumijeva da nijedan od učesnika tih odnosa ne može drugom diktirati ni obim ni sadržaj prava i obaveza.
„Po ocjeni suda odredba člana 3., stav 3., predmetnog ugovora o kreditu suprotna je osnovnim načelima obligacionih odnosa i to suprotna načelima ravnopravnosti stranaka, savjesnosti i poštenja, zabrane zloupotrebe prava, zabrane stvaranja i iskorišćavanja monopolskog položaja i jednakosti davanja, što ovu odredbu čini ništavom u smislu člana 103. Zakona o obligacionim odnosima. Kako je sud utvrdio da je predmetna odredba ugovora ništava od dana zaključenja ugovora jasno je da, slijedom ovog utvrđenja, tužilac stiče pravo da od tužene traži da mu isplati novčanu korist koju je ova ostvarila primjenom ovakve odredbe ugovora“, navedeno je u obrazloženju.
Bajić: Presuda nije konačna
Direktor NLB Razvojne banke Radovan Bajić rekao je za CAPITAL da su „sve odredbe njihovih ugovora jasne kao dan“, te da presuda nije konačna i da će ići i u dalji sudski postupak.
„Radi se o jednom slučaju gdje je predviđeno da se ne mijenja kamatna stopa kada EURIBOR pada zato što na taj način dolazi marginalno niska stopa, koja je niža od kamatnih stopa koje je u tom trenutku banka odobravala za štednju. Nevjerovatna je činjenica da možete dobiti nižu kamatnu stopu na kredit, nego što je kamata na štednju“, kazao je Bajić.
On je istakao da će, ukoliko konačna presuda suda bude protiv njih, postupiti po toj presudi.
„Ako ta odredba nije dobra, mi ćemo je promijeniti i to je to“, naglasio je Bajić.
Poslovni portal CAPITAL ranije je objavio da je NLB Razvojna banka Banjaluka sa korisnicima kredita prethodnih godina potpisivala sporne ugovore po kojima je imala pravo da poveća kamatnu stopu u slučaju rasta EURIBOR-a, ali ne i obavezu da je smanjuje kada EURIBOR pada.
CAPITAL: Marina ČIGOJA
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Cuj bajketa sto se provaljuje…
Kako se zove sudski vjestak koji je izracunao razliku,imam isti problem. Pre godinu dana sam podnijeo tuzbu.