BANJALUKA, U sektoru građevinarstva u Republici Srpskoj ima jako puno neprijavljenog rada, kao i devijantnih pojava u smislu zloupotrebe zakonodavstva, koje treba spriječiti normativnim uređenjem, izjavio je danas predsjednik Odbora za borbu protiv neprijavljenog rada u građevinarstvu RS Ranko Milić.
Milić kaže da ne raspolaže tačnim podacima o neprijavljenom radu u građevinarstvu, koje spada u vrh djelatnosti po zastupljenosti te pojave, dodajući da je to vrlo teško procijeniti, jer je ovo jedna vrlo kompleksna i razuđena oblast, što otežava rad inspekcija.
On je rekao novinarima nakon sjednice Odbora koji djeluje pri Ekonomsko socijalnom savjetu RS da treba učiniti sve kako bi se tim pojavama “stalo u kraj” i svesti ih na društveno prihvatljivu, minimalnu mjeru.
Milić je izrazio nezadovoljstvo kaznenom politikom, ističući da bi umjesto kazne od 2.000 KM za neprijavljene radnike trebalo uvesti zabranu obavljanja djelatnosti.
Prema njegovim riječima, uz rad na crno, jedna od devijantnih pojava u ovom sektoru je i to što poslove iz te djelatnosti obavljaju lica koja nisu registrovana za to.
Rajko Kličković iz Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite RS smatra da se za neprijavljeni rad ne mogu kriviti samo poslodavci, jer mnogo puta nezaposleni zahtijevaju da ne budu prijavljeni na obavezna osiguranja, već traže od poslodavca kompletnu naknadu, platu i sve što je dužan da im uplati na ime obaveza.
Kličković kaže da su kvalitena rješenja, kada je riječ o suzbijanju rada na crno u građevinskom sektoru, dali novi zakoni o građenju i zapošljavanju kojima je smanjen interes za neprijavljenim radom i kod poslodavca i kod nezaposlenih lica.
“Samom izmjenom Zakona o Poreskoj upravi RS i prelaskom na jedinstven sistem registracije naplate i kontrole poreza, odnosno stvaranjem obaveze da poslodavac u roku od pet dana mora prijaviti radnika u jedinstven registar, automatski se, u korijenu, sprečava neprijavljeni rad”, naglasio je Kličković.
On je rekao da je u toku analiza primjene Zakona o radu i njegov uticaj na poslovno okruženje i privređivanje, dodajući da će krajem godine biti dobijeni rezultati te analize koju zajedno rade socijalni partneri – sindikat, poslodavci i Vlada.
Komentariši