SARAJEVO, Ministarstvo inostranih poslova Norveške finansiraće u naredne tri godine projekat “Benčmarking sistem za mala i srednja preduzeća u BiH” koji će domaćim kompanijama omogućiti veći izvoz i konkurentnost na evropskom tržištu, izjavio je ambasador Norveške u BiH Jan Bratu.
Učestvujući u današnjoj prezentaciji projekta, koji provodi Udruženje poslovnih savjetnika u BiH LESPnet sa norveškim ministarstvom, Bratu je istakao da BiH ima veliki potencijal za razvoj malih i srednjih preduzeća, te mnoge faktore koji mogu doprinijeti njihovom uspjehu.
“Ovim projektom želimo pomoći kompanijama iz BiH da budu što bolje, a vjerujemo da ovaj benčmarking sistem predstavlja alat koji će im pomoći da utvrde gdje im je mjesto u regiji i šire”, rekao je Bratu.
Predsjednik LEPSneta Fuad Strik naveo je da domaće firme izvoznice ne znaju ko im je konkurencija i protiv koga se bore na evropskom tržištu. On smatra da je benčmarkin trenutno najbolji alat koji može odgovoriti na pitanje koliko su konkurentni u odnosu na njihovu direktnu konkurenciju.
“Ovim projektom će se omogućiti međunarodna ocjena poslovne performanse domaćih malih i srednjih preduzeća pristupom bazi podataka oko 20 000 kompanija iz 20 zemalja. Na ovaj način će domaće kompanije moći uporediti svoje poslovne indikatore sa potencijalnim konkurentima na domaćem i međunarodnom tržištu”, rekao je Strik.
On je dodao da će benčmarking omogućiti jasnije i preciznije definisanje oblasti poslovnih procesa kojima je potrebno unapređenje, a sve radi poboljšanja konkurentnosti kompanija.
Strik je objasnio da će, osim benčmarkinga za mala i srednja preduzeća, projekat kreirati nacionalni benčmarking izvještaj koji će dati prikaz konkurentnosti domaćih malih i srednjih preduzeća po sektorima.
“Na kraju 2011. godine imaćemo listu od 100 kompanija i predstavićemo godišnji izvještaj o konkurentnosti malih i srednjih preduzeća. Vjerujem da će to biti indikator da sačinimo neke mjere koje bi poboljšale situaciju u tim preduzećima”, rekao je Strik.
Holger Kol, direktor Odjeljenja metoda poslovne odličnosti i informacionog benčmarkin centra instituta Fraunhofer, rekao je da BiH ima veoma lošu benčmarking poziciju. Zbog toga, smatra on, treba povezati benčmarkin sa izvoznim sektorom u čemu se prvenstveno misli na metalsko – prerađivački sektor, industriju tekstila i drvoprerađivačku industriju.
Komentariši