LONDON, Britanski dnevnik “Dejli telegraf” piše da je ekonomska kriza do te mjere ozbiljna da su vlade širom svijeta spremne da štampaju novac kako bi spriječile potpuno zamrzavanje ekonomije.
Prema pisanju lista, nikada do sada početak nove godine neće donijeti tako ogromnu transformaciju ekonomske scene.
“Svijet se iz korijena mijenja – kamatne stope više ne predstavljaju glavno sredstvo ekonomske politike, a bankarski sistem, do nedavno čvrsti temelj globalne ekonomije, na ivici je nacionalizacije. A suštinsko pitanje više neće biti koliko bogatstvo privreda može da stvori u narednih 12 mjeseci, već da li je očekuje godina ili decenija recesije”, navodi “Dejli telegraf”.
“Ovo su sumorna vremena i takva će ostati još izvjesno vrijeme”, ističe list.
Drugi britanski dnevnik “Indipendent” navodi da su u ovom vanrednom stanju za ekonomiju neophodni i radikalni potezi.
Odluka američke centralne banke da kamatnu stopu smanji na između nule i 0,25 odsto predstavlja očajnički pokušaj da se podstakne ekonomska aktivnost, a taj primer uskoro bi mogla da slijedi i Engleska centralna banka.
Riječ je o potezima bez presedana koje vuku kreatori monetarne politike, ali ovo su, po ocjeni lista, i vremena bez presedana.
Trenutno najveću prijetnju ne predstavlja inflacija već paralizujuća deflacija.
U kombinaciji sa negativnim privrednim rastom deflacija bi mogla da izazove ogromne socijalne probleme.
“Zbog svega toga ne može se isključiti mogućnost jačanja nacionalnog protekcionizma, što, nezaobilazno budi sjećanja na tridesete godine prošlog vijeka”, zaključuje list, prenosi Bi-Bi-Si.