BRISEL, EU je danas objavila nova pravila o ograničavanju spekulativnog trgovanja na berzama, koje je dovelo do najteže globalne finansijske krize od velike depresije 1930. godine.
Dvije godine od dana kada je propala američka investiciona banka “Liman braders”, Evropska komisija predložila je nova pravila kako bi osigurala veću transparentnost trgovanja na berzama.
“Nijedno finansijsko tržište ne može ostati teritorija divljeg zapada”, izjavio je komesar EU za finansijske usluge Mišel Barnije i dodao da je dosadašnja praksa uticala na cijene mnogih proizvoda, od hipoteka do hrane.
Cilj predloženih mjera jeste da se spriječi propast bilo kog segmeta tržišta u okviru finansijskog sistema, poput “Liman bradersa”, rekao je Barnije.
Prema novim pravilima, investitori će morati da dostavljaju izvještaje o takozvanom derivativnom trgovanju u centralne baze podataka EU.
Evropska komisija takođe želi da uspostavi sistem nadgledanja trgovine akcijama koje prodavac još ne posjeduje, u nadi da će ostvariti veći profit ako ih kupi kasnije, po nižoj cijeni.
Nova pravila omogućiće nacionalnim regulatornim tijelima da, u saradnji sa supervizorima na nivou EU, ograničavaju ili zabranjuju ovakav način trgovine na berzama u “posebnim situacijama”, kako bi se spriječile krize.
Njemačka je u maju zabranila rizično trgovanje koje je dovelo tržišta u ekstremne situacije. Taj potez izazvao je paniku na nacionalnom i međunarodnom nivou zbog sumnji u dalju stabilnost slabijih članica evro zone, poput Grčke.
7 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Znači li ovo veća ovlašćenja Jandriću, a time i šansu za još značajniji razvoj BLSE? Ili obrnuto?
jandric je sad u problemu, jer mora da objasni na sudu zasto je odobrio preuzimanje medicinske elektronike pa se predomislio nakon toga. a stizu i ostali predmeti gdje ce morati da se izjasni. dala baka 5 dinara da udje u kolo a sad daje 20 da izadje iz njega.
Regulisu li ta briselska nacrtanija (koja ovdje niko nece cestito ni procitati)i pitanje stete koja je vec ucinjena i odgovornosti regulatora za istu?
jedan investitor iz srbije je napisao jedno pismo u kojem pise:
‘postovani,
kad sam prije nekoliko godina dosao da ulazem na trziste kapitala republike srpske, nisam ni znao da dolazim u divlju dzunglu’
pitanje odgovornosti za ucinjeno i za neucinjeno mora da se pokrene u ovoj drzavi, ne samo vezano za trziste kapitala.
Znaci, ako Mile prodje u oktobru, prolazi i Jandro. Izborna godina za obojicu. Ovdje je bitno proci na izborima i onda si iznad zakona. Lijepa nam drzava, perspektivna.
ma kakav jandro, lik je totalno nebitan u cijeloj prici, impotentni iskompleksirani anonimus koji se busa u prsa samo nad onima nad kojima ima moc zakona.
Nadam se da ces uci u NS RS-a, pa da vidim da barem jedan narodni tribun kada prica zna sta prica. Sto se tice jandre istina je da u cijeloj izbornoj prici on predstavlja samo jedan krivi ekser, ali istina je i da je on pravi primjer partijskog druga koji i pored svoje impotencije i kompleksa nastavlja da kroji sudbinu cjelokupnom trzistu HoV RS-a, samo zato sto se zna dobro klimati glavom, onome sto obozava klimanje glave i smijanje na silu glupim salama.