TOKIO, Centralna banka Japana (BOJ) danas je ponovo obavila tržišnu intervenciju većih razmjera, sumom od šest milijardi dolara, nakon što su glavni indeksi na tokijskoj berzi akciji pali na najniži nivo u protekle bezmalo četiri godine, zbog sve veće bojazni od globalne recesije.
Nova tržišna intervencija BOJ, prva u minulih pet dana, preduzeta je sa ciljem da se poboljšaju uslovi za odobravanje kratkoročnih međubankarskih zajmova, u uslovima daljeg zaoštravanja globalne finansijske krize, navodi se u agencijskim izveštajima iz Tokija.
Tržišne intervencije velikih razmjera Banka Japana preduzima, zajedno sa emisionim bankama drugih najrazvijenijih zemalja, već duže od mjesec dana.
Masovne intervencije centrobanaka su počela poslije 15. septembra, kada je objavljeno da je bankrotirala četvrta po veličini američka investiciona banka “Liman braders”.
Banka Japana je od polovine septembra svakodnevno obavljala masovne tržišne intervencije, isključujući poslednjih pet dana, i za te namjene je izdvojila više od 200 milijardi dolara.
Analitičari navode da je petodnevni prekid u obavljaju tržišnih intervencija BOJ uslijedio nakon što su se svi tehnički pokazatelji na globalnim berzama akcija naglo uvećali polovinom prošle sedmice,.
Vodeće zapadne zemlje i niz drugih država u svijetu su do sada uložile za konsolidaciju kreditnog tržišta i stabilizacije globalnog finansijskog sistema oko četiri hiljade milijardi dolara, ali prema svemu sudeći ni to nije bilo dovoljno da se željeni cilj ostvari, jer je situacija na efektnim berzama i dalje vrlo nestabilna.
Dva glavna berzanska indeksa u Japanu danas su, tokom završne trgovine, opali oko dva do dva i po odsto, s tim što je glavni Nikei indikator u ranom poslovanju bio u minusu i do blizu 7,6 odsto, prenosi agencija Kjodo.
Tržišni analitičari u Tokiju tvrde da berzanski mešetari od prije mjesec dana, kada je globalna finansijska kriza naglo počela da se širi iz SAD na ostatak svijeta, masovno kupuju sumnjive i sve jeftinije akcije domaćih kompanija i pretvaraju ih u druge bezbijednije hartije od vrijednosti, prije svega u vladine obveznice.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.