BEOGRAD, Obzirom da petina akcionara Agrobanke iz EU još uvijek nije dobila odgovor od Narodne banke Srbije na Zahtjev za preispitivanje odluke o oduzimanju dozvole za rad banci, slučaj je počeo interesovati brojne međunarodne institucije i institucije Evropske unije.
Grupa akcionara Agrobanke iz EU, koji iz dana u dan dobivaju nove potvrde, da u njihovom slučaju eksproprijacija vlasničkih udjela u Agrobanci, nije bila rješenje na nivou ekonomskih parametara, već politička odluka, bez oslanjanja na revizijske kontrole poslovanja Agrobanke, čiji je najveći pojedinačni vlasnik upravo Republika Srbija. Bez obzira na to, što je Srbija potpisala program sanacije Agrobanke, nakon kojeg je Narodna banka Srbije u banci uvela prinudnu upravu, neposredno nakon toga nije učestvovala ni na jednoj od dvije sazvane vanredne skupštine akcionara. Sa time je neposredno sama stvorila uslove i razloge za dalje korake eksproprijacije privatnog vlasništva ostalih akcionara u Agrobanci.
Čak i više: na najgrublji način ih je razvlastila, poslala Agrobanku u stečaj, i sama uz pomoć Agencije za zaštitu depozita, formirala Novu Agrobanku. Na nju je prenijela sve što je bilo vrijedno, sve obaveze je ostavila Agrobanci a.d., koju je poslala u stečaj. To je uradila vrlo brzo i sa potpunim ignorisanjem ostalih akcionara, koje je prvo posve eliminisala iz svih procesa odlučivanja, a zatim razvlastila.
Kako se navodi u saopštenju akcionara, zbog svih ovih poteza Republika Srbija je ugrozila svoj međunarodni ugled. Pored svega, u vrijeme kada najviše treba investitore iz inostranstva, na međunarodni politički i ekonomski parket unijela je osjećaj potpune nesigurnosti na području funkcionisanja pravne države i zaštite stranih investicija. Kako se slučaj eksproprijacije privatne imovine odvijao u vrlo kratkom vremenu i okolnostima, koje su na najgrublji način uništile poslovne potencijale Agrobanke, a pored toga u pregrijanom predizbornom periodu, grupa akcionara iz EU ne treba ulagati veliki napor da međunarodnoj javnosti ukaže na slučaj ispolitizovane eksproprijacije. „Zbog takvog raspleta i značaja odnosa prema našim ulagačima u Srbiji, pretpostavljamo, da će nova vladina garnitura, koji se upravo ovih dana formira pod palicom novog mandatara, zauzeti evropsko stajalište prema zaštiti privatne imovine i ulagača u Srbiji. Tako postoji mogućnost da popravi nečuvene pogreške svojih prethodnika,“ – istakao je Aleš Škoberne, izvršni direktor fonda Qwest Investments i zastupnik ulagača u Agrobanku iz Evropske unije, te dodao da će se grupa ulagača pobrinuti da ne izgubi niti propusti nijednu priliku za međunarodno prepoznavanje nečuvenog odnosa prema privatnom vlasništvu u Republici Srbiji i kako bi zaštitili svoje interese pred nacionalnim i međunarodnim pravnim institucijama.
Osim brige za pravne procedure za zaštitu svojih interesa te pozivanja, između ostalog, i na Sporazum o zaštiti stranih ulaganja, čija je takođe potpisnica upravo Republika Srbija, grupa investitora u vlasničke udjele Agrobanke, provodi brojne aktivnosti sa kojima predstavlja slučaj donositeljima odluka u Međunarodnom monetarnom fondu (MMF), Evropskoj investicijskoj banci, te predstavnicima i institucijama koje imaju odlučujući uticaj na procese približavanja Republike Srbije Evropskoj uniji, uključujući i predstavništvo Evropske unije u Republici Srbiji. To je od kapitalnog značaja za ulaganja u Srbiji, koji zbog svog značaja i veličine, ne može se previdjeti iz dva razloga. Prvo, zbog zaštite svojih investicija i djelovanja pravne države, a zatim zbog upozorenja svim investitorima u Republiku Srbiju iz EU i drugih dijelova svijeta, šta se može dogoditi kada upravljanje vlasničkim udjelima u bankovnim institucijama se ispolitizuje do najperverznijeg nivoa.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Jasno je da je država(odnosno njene političke strukture )izvršila najbezobzirniju pljačku i prevaru malih akcionara Agronake,molim male akcionare da se jave ili da neko ko zna kako se možemo priključiti u većem broju gospodinu Alešu Škoberneu i qwest investments-u kako bi bili zaštieni interesi i domaćih akcionara putem stranih institucija.