SARAJEVO, Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Federacije BiH /FBiH/ prošle godine je neopravdano za nekoliko firmi podijelilo više od milion KM.
Federalni revizori uočili su da je ovo ministarstvo u Vladi FBiH odobravalo raspodjelu nepovratnog novca pravnim subjektima koji čak nisu ni dostavljali projekte. Novac je odobravan i firmama čiji projekti nisu bili validni i na čiju neispravnost je upozoravala i Uprava za inspekcijske poslove FBiH.
“Ne možemo potvrditi opravdanost odluke o dodjeli 355.000 KM za četiri firme. Razvojna banka FBiH je za četiri firme podijelila novac iako nije imala njihove predmete. Odluku o raspodjeli novca donijela je Komisija za investicije Ministarstva poljoprivrede FBiH i to na osnovu ranije donesenih odluka i bez novih zahtjeva”, istakli su revizori.
Ovih 355.000 KM raspodijeljeno je na 125.000 KM za “Poljorad” iz Travnika, 100.000 “Marković farmi” iz Glamoča, 80.000 KM “Ćenan energopromu” iz Tešnja i 50.000 Zemljoradničkoj zadruzi “Agromiks” iz Donjeg Vakufa.
Firma “Sladoled-Kamenko” iz Gruda prošle godine je kao investicioni podsticaj neopravdano dobila 204.248 KM, a federalni revizori su uočili da je podsticaj od 88.145 KM dobilo preduzeće “Perčinović” iz Tomislavgrada, iako je “prevarilo” Ministarstvo. Visina podsticaja iznosila je 25 odsto od ukupne vrijednosti projekta.
Zemljoradnička zadruga “Ledenička dolina” Gradačac prošle godine je za izgradnju objekta dobila 65.709 KM. I ovaj predmet provjerila je Uprava za inspekcijske poslove, te konstatovala da Zadruga u aplikaciji nije dostavila račune, odnosno dokaze o utrošenom novcu za kupljeni materijal i obavljene radove. Revizori tvrde da Ministarstvo, iako je bilo obaviješteno o propustima, nikad nije zauzelo konačan stav o dodjeli novca.
Resorni ministar Damir Ljubić tvrdi da je došlo do nesporazuma kada je riječ o tumačenju procedura dodjele novca.
“Godišnje obradimo 30.000 predmeta. Činjenica o propustima u četiri ili pet predmeta, u odnosu na desetine hiljada, dovoljno govori o našem radu. Nema ništa sporno i u dodjeli novca posredstvom Razvojne banke. Sve je rađeno u skladu sa procedurama koje je postavio menadžment ove banke”, rekao je Ljubić.
Revizori nisu mogli potvrditi ni opravdanost raspodjele 300.000 KM bespovratnog novca za četiri firme iz FBiH.
“Posredstvom razvojne banke FBiH 150.000 KM dodijeljeno je firmama ‘Perna F’ iz Bosanske Krupe, 75.000 RDS Mostar, 50.000 KM PDI “Poljoprivrednik” Gračanica i 25.000 KM ‘Eko-prizvodi’ Kiseljak. Nijedna od ove četiri firme nije dostavila aplikaciju Razvojnoj banci FBiH niti je njihove aplikacije razmatrala Komisija za investicije Ministarstva”, uočili su revizori. Nezavsine novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Revizori!
Ne brukaj te se više i ne uzimajte džaba pare od ovog jadnog naroda, jer se brukate, samo zmajavate narod. Ko čita vaše izveštaje. prebrojte babe i žabe bićete čitaniji nego ovo što radite.
Bog!!