BEOGRAD, Novac od prodaje Naftne industrije Srbije trebalo bi da doprinese stabilizaciji kursa dinara, smatraju ministarka Diana Dragutinović i guverner Radovan Jelašić.
Ministarka finansija Diana Dragutinović ne misli da bi u ovom momentu Narodna banka trebalo da brže troši devizne rezerve, dok guverner NBS Radovan Jelašić upozorava da je za odbranu kursa do kraja marta ostalo 400 do 500 miliona evra deviznih rezervi.
“Mi imamo adekvatan relativno komforan nivo deviznih rezervi, ali devizne rezerve su nešto što se troši, i to nije vreća bez dna. Dakle, vi ih možete trošiti i one se troše samo se ne troše dovoljno brzo i ja ne mislim da ih treba trošiti dovoljno brzo”, kaže Dragutinovićeva.
Dragutinović je kazala da očekuje da Gasporm danas uplati 400 miliona evra za kupovinu 51 odsto NIS-a. Uplata će biti izvrešna preko Rajfajzen banke, koja za taj posao uzima proviziju od 20.000 evra.
Prema njenim riječima, Vojvodini će sredstva biti prenijeta u dinarima a devize će biti prodate Narodnoj banci Srbije što će povećati devizne rezerve Srbije i uticati na stabilnost dinara.
Ona je rekla da prema Zakonu o privatizaciji 50 odsto sredstava od prodaje NIS-a, odnosno 200 miliona evra može ići odmah u Vojvodinu, jer se NIS nalazi na njenoj teritoriji, a ostatak sredstava zavisi od toga koliko će nadložnosti Republike Srbije preuzeti Vojvodina.
Ministarka finansija je navela da bi država trebalo da podstiče potrošnju, a da bi prodaja Telekoma Srbija mogla biti jedna od opcija za veći priliv deviza.
Međutim, prije odluke na takav korak treba tražiti kredite od međunarodnih finansijskih institucija i tako neutralisati pad priliva kapitala, rekla je Diana Dragutinović.
Guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić rekao je da će priliv novca od NIS-a biti značajan za odbranu kursa dinara i povećanje deviznih rezervi na 8,4 milijardi evra.
Jelašić je rekao da je prošle nedjelje na odbranu kursa dinara potrošeno između 120 i 130 miliona evra deviznih rezervi Srbije i da je sa Međunarodnim monetarnim fondom dogovoreno da za odbranu domaće valute iz deviznih rezervi do kraja marta bude potrošeno do 500 miliona evra deviznih rezervi.
On je rekao da će u dogovoru sa MMF tražiti da se taj limit poveća.
Jelašić je istakao da se kurs ne može beskonačno braniti samo deviznim rezervama, već da i Vlada mora da reaguje.
“Taj kurs je rezultat svega onoga što mi radimo i vi naravno možete sa deviznim rezervama da održite u jednom određenom vremenskom periodu, pitanje je naravno da li ćemo mi u tom vremenskom periodu još dodatno uspijeti na neki način da stabilizujemo sistem, jer ako uzmemo pare od MMF-a to je kredit, a kredit se vraća”, rekao je on.
Jelašić je naglasio da bi bilo neodgovorno da guverner odredi koja je to “psihološka granica” koju kurs ne bi trebalo da pređe, jer bi to onda značilo da kurs nije plivajući i da se ne formira slobodno na tržištu, već je fiksni. B92