BEOGRAD, Novac od prodaje većinskog paketa “Telekoma Srbije” biće upotrebljen za razvoj, a ne za tekuću potrošnju – poruka je koju, pred početak druge (i završne) faze prodaje nacionalnog teleoperatera svakodnevno upućuju zvaničnici. Međutim, prema Zakonu o budžetu za narednu godinu, o kojem se upravo raspravlja u Skupštini Srbije, predviđeno je da se, “ukoliko se u toku godine obezbijede primanja od privatizacije, proporcionalno smanje kreditni izvori i emisija državnih hartija od vrijednosti”, čije je izdavanje planirano kako bi se pokrio planirani minus u državnoj kasi.
Kako se nezvanično može čuti iz Nemanjine, dio sredstava koje će Srbija dobiti u toku naredne godine od prodaje Telekoma, a koja će, prema upravo usvojenom zaključku Vlade, biti bar 1,4 milijardi evra, biće upotrebljen i za otplatu već uzetih, prilično nepovoljnih komercijalnih kredita.
Tu su, prije svega, kredit od 40 miliona evra uzet od Vojvođanske banke, čija otplata počinje od aprila 2011. godine. Samo mjesec kasnije država bi morala da otpočne i otplatu zajma od Alfa banke, vrijednog 30 miliona evra, kao i od onih uzetih od Pireus banke (40 milijardi dinara) i EFG banke. Obavezu vraćanja od 100 miliona evra država ima i prema Marfin banci, dok je zajam uzet od Erste banke 40 miliona evra. Za sve ove kredite kamate su komercijalne i iznose oko pet odsto.
Država, inače, ima još oko 250 miliona evra vrijedne zajmove koje je uzela nedavno, a čija je otplata planirana od 2012. godine uz kamatu od preko šest odsto. Kako se najavljuje, upravo ove kredite pokušaće da vrati u što kraćem roku.
Ozbiljne obaveze država ima i prema kupcima njenih obveznica, za koje je kamata bila više nego atraktivna. U ovoj godini izdate su, naime, državne hartije od vrijednosti gdje je, zavisno od toga da li su tromjesečni ili dvanaestomjesečni rokovi dospjeća, dinarska kamata od 11 do 12,8 odsto. Ukupna obaveza države po ovom osnovu je čak 1,16 milijardi evra. Tu su i državni zapisi izdati sa dospjećem za 18 mjeseci u vrijednosti od skoro 180 miliona evra i dinarsku kamatu od 13 odsto.
U budžetu za narednu godinu, podsjetimo, za plate se izdvaja gotovo 200 milijardi dinara, za redovnu isplatu penzija 230 milijardi dinara, a socijalna davanja 89 milijardi dinara. Planirani prihodi države su oko 150 milijardi dinara veći od navedenih troškova koji predstavljaju najklasičniju tekuću potrošnju. Minus države biće 120,5 milijardi dinara.
Otplata zajmova za 2011.
* ukupno za narednu godinu 413,9 milijardi dinara
* otplata glavnice za emitovane hartije 375,3 milijardi
* optlata glavnice primljenih kredita 34,7 milijardi
Šta je najavljeno
Prema najavama koje je Vlada Srbije dala MMF, pred nedavno održani Bord direktora ove institucije, plan države je da narednu, 2011. godinu završimo sa javnim dugom od 41 odsto BDP. Zaduženje će rasti, uprkos činjenici da će privatizacioni prihod od Telekoma biti minimum 1,4 milijardu evra. Da podsjetimo, zakonom se država obavezala da je maksimum njenog zaduživanja 45 odsto BDP. Praktično, za naredne godine, u kojima se, inače, takođe predviđa deficit, ostaje svega četiri odsto BDP “prostora” za nove dugove. Pretvoreno u novac, to iznosi 120 milijardi dinara, tačno onoliko koliki je obim ovogodišnjeg minusa republičke kase za narednu godinu. Novosti
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Davno je neko napisao da Srbija prodaje Telekom da bi platila ono što je već potrošila….