PEKING, Kinesko ministarstvo zdravstva poslalo je hitno uputstvo svim provincijama da u najkraćem roku uspostave posebne telefonske linije koje bi davale savjete povodom situacije sa zatrovanim mlijekom za bebe.
Do danas je osam provincija uvelo takve linije, prenijela je državna novinska agencija Sinhua.
Više od 6.200 beba dobilo je kamen u bubregu pošto su pile mlijeko zatrovano hemikalijom melamin.
U međuvremenu je, prema izvještajima zapadnih medija, u prodavnicama u NR Kini počelo zbog mlijeka zaraženog toksičnom supstancom melamin, povlačenje svih mliječnih proizvode sa pultova.
Odjeljenja namjenjena toj robi u mnogim radnjama u Pekingu, Šangaju i drugim mjestima danas zvrje prazna.
Melamin je vrsta smole koju koriste neke prehrambene kompanije kako bi povećale nivo proteina u namirnicama.
U manjim količinama, ta supstanca ne smatra se toksičnom, ali može da izazove pojavu kamena u bubrezima, čak i blokadu bubrežnih funkcija.
Melamin je pronađen ne samo u mlijeku u prahu namjenjenog bebama, već je laboratorijskim analizama potvrđeno njegovo prisustvo i u običnom mlijeku (u tečnom stanju) kod čak tri glavna proizvođača mlijeka u NR Kini, kao i u jogurtima i sladoledu, navele su strane novinske agencije.
Zbog ovog skandala u Sjedinjenim Američkim Državama su već uvedene pojačane mjere kontrole i dodatne bezbjednosne provere, naročito u pristaništima, prije svega, uvoza svih vrsta hrane iz Azije koja sadrži mlijeko.
I najveći međunarodni lanac kafića “Starbaks” je saopštio da je oko 300 njegovih objekata u NR Kini koristilo mlijeko iz kompanije “Mengniu”, ali je precizirao da nije primio nikakvu žalbu od svojih klijenata ili zaposlenih.
Kako pišu zapadni mediji, najnoviji skandal koji se odnosi na kvalitet kineskih prehrambenih proizvoda počeo je time što su neki domaći proizvođači razređivali mlijeko vodom, a potom su vještački povećavali nivo proteina melaminom, koji je bogat azotom, tako da prilikom laboratorijskih analiza lažno prikazuje prisustvo proteina.
Tako “obogaćeno” mlijeko, međutim, ne sadrži nikakve hranljive vrijednosti.
Sve je to funkcionisalo godinama, kako su objavili kineski mediji, zahvaljujući birokratiji i podmićivanju mnogih službenika.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.