PODGORICA, Centralna banka Crne Gore (CBCG) usvojila je u petak set privremenih mjera za ublažavanje efekata svjetske finasijske i ekonomske krize.
Kako se navodi u saopštenju banke, mjere se odnose na povoljnije uslove za reprogramiranje kredita, klasifikaciju aktive banaka i niži obračun rezervacija za kreditne gubitke.
Efekat predloženih mjera će, smatraju u CBCG, dovesti do poboljšanja pozicije banaka i dužnika, kao i do očuvanja stabilnosti bankarskog sistema.
Nove mjere, kako se ističe, moći će primjenjivati samo banke s koeficijentom solventnosti i pokazateljima likvidnosti iznad propisanog minimuma.
“Usvojene mjere obezbjeđuju povoljniji tretman prestrukturiranih kredita odobrenih privredi, ukoliko nije bilo značajnijih kašnjenja u otplati”, navodi se u saopštenju.
Bankama je omogućeno da prestrukturiraju kredite građanima koji su, u uslovima globalne finansijske krize, ostali bez posla ili im je znatnije umanjena zarada, kao i da za te kredite ne povećavaju rezervacije.
Dozvoljeno je prestrukturiranje kredita građanima koji ne prelaze 30.000 evra, kao i stambenih kredita, bez limita.
Za kredite koji se reprogramiraju, banke na smiju naplaćivati naknadu, niti povećavati već ugovorenu kamatnu stopu.
“Prvu klasifikaciju aktive i izdvajanje rezervacija za potencijalne kreditne gubitke banke će zvrši prema stanju na dan 31. 08. 2009”, odredila je CBCG.
“Kredite obezbjeđene nepokretnostima, ukoliko vrijednost te nekretnine značajno prelazi iznos potraživanja, u periodu važenja ovih mjera, banke će, pod određenim uslovima, moći da klasifikuju u povoljniju klasifikacionu grupu”, navodi se u saopštenju.
Dodaje se da će, prilikom obračuna rezervacija za potencijalne gubitke po stavkama aktive, tretman prvoklasnog kolaterala imati i garancije koje je izdala Vlada.
Više o novim mjerama, navodi se u saopštenju, CBCG će objaviti nakon konsultacija sa bankarima i sastanka Udruženja banaka, koji je zakazan za četvrtak.
Savjet CBCG je usvojio i kvartalni izvješataj, prema kojem su prvu polovinu 2009. obilježili nepovoljni trendovi, jer su se efekti globalne krize u velikoj mjeri prenjeli na Crnu Goru.
“U padu je bio nivo BDP-a, kao i njegove najvažnije komponente, industrijska proizvodnja, šumarstvo, građevinarstvo, saobraćaj, turizam, a prisutne su teškoće i u javnim finansijama”, navodi se u izvještaju.
Kao pozitivni trendovi izdvojeno je opadanje stope inflacije, deficita tekućeg razčuna platnog bilansa, rast priliva stranih direktnih investicija i zaposlenosti.