BANJALUKA, Generalni direktor Poljoprivrednog instituta Republike Srpske (RS) Mihajlo Marković rekao je u Banjaluci da je cilj manifestacije “Dan polja strnih žita” prezentacija novih sorti i hibrida do kojih su došli naučnici ove ustanove selekcijom i oplemenjivanjem bilja.
“Poljoprivredni institut RS je jedinstven po tome što jedini u RS i jedini u BiH radi takav obiman selekcionarski posao koji je od strateškog interesa za RS, jer će se stvaranjem novih sorta upošljavati čitav lanac domaćih proizvođača, prerađivača, sve do krajnjeg potrošača domaćih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, a istovremeno će se smanjiti odliv sredstava za uvoz tih roba”, istakao je Marković na otvaranju 16. manifestacije “Dan polja strnih žita” na Ekonomiji Poljoprivrednog instituta RS.
On je dodao da Poljoprivredni institut RS raspolaže i najsavremenijim laboratorijama koje treba još neznatno dodatno opremiti kako bi postale akreditovane ustanove kako bi RS bila i na taj način potpuno spremna i za uvoz, ali, prije svega za izvoz domaćih kvalitetnih roba, za kontrolu proizvoda i na domaćem tržištu i prilikom njihovog izvoza.
“Već sutra više nećemo moći naše proizvode da izvozimo ka EU bez tako opremljenih i akreditovanih laboratorija”, poručio je Marković.
Poljoprivredni institut RS organizovao je 16. manifestaciju “Dan polja strnih žita” u okviru koje je na oko četiri hektara oglednih površina prikazano 40-tak sorti, uglavnom vlastitih selekcija žitarica među kojima su najzastupljenije pšenica, ječam tritikale i druge.
Institut ima i značajnu proizvodnju sjemenskog materijala poljoprivrednih kultura, a najznačajnija pažnja posvećena je naučnim istraživanjima i primjeni nauke u praksi.
Manifestaciju “Dan polja strnih žita” danas je otvorio predsjednik Vlade RS Milorad Dodik koji je ocijenio da je to izuzetno važna manifestacija prezentacije dostignuća domaće nauke u praksi koju treba podržati da traje i svih narednih godina.
Učesnike ove manifestacije pozdravio je i ministar zdravlja RS Ranko Škrbić koji je poručio da je bez poljoprivrednog sektora nemoguće planirati ukupan razvoj RS, kao i da je hrana izuzetno važan segment i zdravlja i liječenja, kao i zdravog života i zdravog društva u cjelini.
Ogledna polja i najnovija dostignuća primijenjena u praksi razgledalo je oko 400 učesnika ove manifestacije, među kojima su bili naučnici i doktori nauka iz raznih oblasti, univerzitetski profesori, neposredni poljoprivredni proizvođači, predstavnici zemljoradničkih zadruga, trgovačkih i transportnih kuća, međunarodnih institucija i organizacije, te studenti i učenici.
Gosti “Dana polja strnih žita” bili su iz svih krajeva RS, Federacije BiH, te Srbije i Hrvatske. Srna