BEOGRAD, Novi Pravilnik o uvozu polovnih vozila u Srbiju, čija je primjena počela poslije uskršnjih praznika nije otklonio dosadašnje probleme.
Jedini efekat, koji se odmah osjetio na tržištu polovnih vozila je povećanje cijena.
– Dobili smo samo dodatni namet koji je potpuno nepotreban – kaže, za „Novosti“, Damir Okanović, direktor Srpskog komiteta za bezbjednost saobraćaja. – Sa stanovišta bezbjednosti nema apsolutno nikakav značaj, a čak ne štiti ni kupca.
Okanović objašnjava da se ispitivanje polovnjaka svodi samo na provjeru da li je tehnička dokumentacija vozila u redu. To znači da će se provjeravati, na primjer, kubikaža, ali ne i to da li je i koliko stvarno vozilo prešlo kilometara ili da li je imalo udes.
Kako bilo, predviđeno je da kontrolisanje polovnih vozila vrši šest ovlašćenih organizacija na 268 ispitnih mjesta u Srbiji, a spisak svih ispitivača objavljen je na zvaničnom sajtu Agencije za bezbjednost saobraćaja, koja je, inače, neposredno prije primjene ovog Pravilnika tražila od Ministarstva saobraćaja da odloži njegovu primjenu, smatrajući da se još nisu stekli tehnički uslovi „na terenu“ ali nisu naišli na razumijevanje.
Procedura počinje postupkom carinjenja, tako što će radnici Uprave carina omogućiti uvoznicima da se prilikom smještaja pod carinski nadzor izvrši kontrola.
Uvoznik, zatim, dovozi vozilo na ispitno mjesto uz popunjen zahtjev i potrebne dokaze o uplatama, kao i sa originalnom saobraćajnom dozvolom, koja će nakon kontrole biti vraćena.
Ovlašćena organizacija o izvršenom kontrolisanju sačinjava zapisnik, a na osnovu toga Agenciji za bezbjednost saobraćaja dostavlja izvještaj o kontrolisanju. Ako je izvještaj pozitivan, izdaje se Uvjerenje o ispitivanju (kontrolisanju) vozila koja se uvoze kao upotrebljavana, što se koristi u daljem postupku carinjenja, odnosno registracije vozila.
Agencija će, od izdavanja tog uvjerenja, koje sadrži i podatak da li vozilo ispunjava uslove Uredbe o uvozu motornih vozila, izdavanje potvrda EURO 3 vršiti samo za vozila za koja Uprava carine u postupku carinjenja naknadno zatraži.
I dok uvoznici polovnih vozila smatraju da je ovo samo još jedan, nepotrebni namet, jer suštinski ništa neće biti poboljšano, dotle uvoznici novih vozila smatraju da je bilo „krajnje vrijeme da se i u ovu oblast uvede red“.
Svi postupci započeti pred carinskim organima, zaključno sa 18. 4. 2014, biće sprovedeni po procedurama koje su važile do objavljivanja pravilnika, odnosno ta vozila neće biti podvrgnuta postupku kontrolisanja vozila.
Vraćanje kilometraže
– I dalje će moći da neko uveze auto koji je prešao 800.000 kilometara pa da vrati kilometražu. Kupac neće imati nikakvu korist od nove provjere vozila, jedino će ga to koštati nekoliko stotina evra više – tvrdi Okanović koji kaže i da nije siguran kako će sve fukcionisati u praksi.
Uvoz i prodaja
Prema nezvaničnim podacima, prošle godine je u Srbiju uvezeno više od 100.000 polovnih vozila, a prodato je oko 20.000 novih. Novosti
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Gospodine Okanoviću,
Ovo nije ništa, samo se dosjetili lobisti (čitaj mafija), da ovo progura i uzme narodu bespotrebni novac.
Ne kažem, da se svašta radi, ali ovdje je u svemu problem, novac i što je dato lobistima da ”deru”narod u pogledu cijene, za ”taj pregled-sertifikat, da vozila ispunjava uslove za uvoz u R.Srbiju”. Ovaj namet je odavno u BiH, gdje za to ispitivanje se plaća oko 150 E. U strukturi ove cijene ispitivanja, državi ide oko 20 E, ostalo tim ”sertifikovanim ispitivačima”.
Snizite cijenu, pa onda pričajte o nečemu,a ne o ”deranju naroda” za obavljen posao nekih sat, a za par mjeseci mjeri će se par minuta.
Sa pošptovanjem čitalac portala Capital.ba.