BANJALUKA, Drvoprerađivači RS su u utorak u Vladi RS zvanično potpisali ugovore o isporuci drvnih sortimenata za 2014. godinu s Javnim preduzećem “Šume RS”.
Ugovori su potpisani na količinu od oko 1,9 miliona metara kubnih raznih šumskih sortimenata, ali je javnost ostala uskraćena za podatak koji se odnosi na to koliko prerađivača je sklopilo ugovore sa “Šumama RS” i kolika je njihova novčana vrijednost.
Naime, Radenko Laketić, vršilac dužnosti direktora “Šuma RS”, i pored pitanja novinara, nije rekao ove podatke. Ipak, naveo je da trenutne ukupne obaveze drvoprerađivača prema “Šumama RS” iznose oko 30 miliona KM, te da je dinamika njihove naplate spora.
“Veliki broj prerađivača se nije odazvao našem pozivu da nagomilani dug reprogramira kroz 12 mjeseci”, rekao je on i dodao da su u “Šumama RS” ipak zadovoljni naplatom ugovora o isporuci sortimenata, koji se odnose na 2013. godinu.
Pored toga što nije precizirao ukupnu vrijednost sklopljenih ugovora sa drvoprerađivačima, Laketić je otkrio da je iz kategorije finalnih proizvođača njih 12 sklopilo ugovore za narednu godinu, a iz kategorije polufinalnih 57 proizvođača.
Za odgovor tome koliki je broj prerađivača iz treće kategorije ostali smo uskraćeni.
“‘Šume RS’ su 2013. godinu okončale s pozitivnim rezultatima i rekordnim prihodima”, istakao je on i dodao da “Šume RS” najveći problem imaju sa gazdinstvom “Panos” iz Višegrada i to zbog specifičnosti sortimenata kojima raspolaže, a za koje je teško naći kupce”.
Goran Zubić, pomoćnik ministra za šumarstvo RS, takođe nije znao kolika je ukupna vrijednost potpisanih ugovora sa drvoprerađivačima za 2014. godinu.
On je dodao da je saradnja resornog ministarstva i “Šuma RS” odlična, te da se trenutno radi na rješavanju problema poreskih dugovanja ovog javnog preduzeća.
Milan Kovač, predsjednik Udruženja drvoprerađivača u Privrednoj komori RS, ovom prilikom istakao je da su prerađivači u prošloj godini svoje obaveze prema “Šumama RS” ispunili u velikoj mjeri, ali ne i u potpunosti.
“U teškim okolnostima se trudimo da ih isplatimo u maksimalno mogućoj mjeri, tako da mi u trenutnim uslovima ne možemo reći da su ‘Šume RS’ te koje koče razvoj sektora”, rekao je Kovač.
On je ovom prilikom naglasio da je prerađivačima najvažnije da se ugovornim odnosima sa “Šumama RS” poštuju dogovorene količine, kvalitet i predviđeni rokovi isporuke.
“U ovom sektoru je čak 65 odsto prerađivača izvozno orijentisano, a shodno striktnim zahtjevima tržišta na koja su usmjereni, veoma im je važno da dobiju sirovinu na vrijeme”, kaže on.
Kovač je konstatovao da je veliki problem drvnog sektora RS u tome što se i dalje izvoze ogromne količine cijepanog ogreva i drvnih sortimenata niže vrijednosti.
“Sektor drvoprerade RS nije u stanju da preradi sve drvo na visokom stepenu obrade”, rekao je on i dodao da ipak možemo napraviti odlične iskorake ukoliko strateški pristupimo proizvodnji peleta, koji je apsolutni hit u Evropi.
Kovač je ovom prilikom, između ostalog, naglasio i to da su prerađivačima drveta u RS potrebni povoljniji bankarski uslovi i nove investicije koje bi iz sektora izvukle daleko veću vrijednost iz njegovog potencijala.
Cvijanović: Drvoprerada ima perspektivu
Željka Cvijanović, predsjednik Vlade RS, koja je prisustvovala potpisivanju ugovora između drvoprerađivača i “Šuma RS” u Banjaluci, rekla je da su Vlada RS i resorno ministarstvo i ranije razgovarali o problemima sektora drvoprerade kako bi se uz intervencije rješavali aktuelni problemi.
“Sve je to rađeno zato što postoji perspektiva u oblasti drvoprerade, kao i zbog toga što neke stvari nije bilo moguće uraditi bez kontakata s Vladom RS ili resornim ministarstvom”, rekla je ona. Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
koliko znam samo Vukelic, cubicev Novi vrbas i Kovecevicev Dipo iz Podgradaca mogu sigurno racunati na sirovinu.oni su ujedno i najveci duznici koji ne placaju za robu.to se zove konkurencija.