ZLATIBOR, Nacrt novog zakona o energetici je u finalnoj fazi i očekuje se da bude završen u narednim danima, a Skupština Srbije trebalo bi da ga usvoji najkasnije u septembru, izjavio je juče predstavnik Ministarstva za infrastrukturu i energetiku Nikola Rajaković.
Rajaković je ukazao da je zakonom predviđeno da prenos i distribucija električne energije ostanu regulisane djelatnosti i tu neće biti uvođenja konkurencije, već samo u oblastima proizvodnje i snabdijevanja.
Radi se o krovnom regulatornom okviru za razvoj energetskog sektora u narednih 10 godina, i to je posljednji put da se oblast energetike reguliše integralno jer će se u budućnosti donositi pojedinačni zakoni o struji, nafti i gasu, toplotnoj energiji i obnovljivim izvorima energije, rekao je on.
Rukovodilac Sektora za energetsko-tehnička pitanja u Agenciji za energetiku Srbije (AERS) Ljiljana Hadžibabić navela je da će ta institucija, prema novom zakonu, odobravati regulisane cijene energenata – struje i gasa, što je do sada činila Vlada Srbije.
Agencija može i da zahtjeva izmjenu cijene u slučaju da, recimo, padne cijena gasa na svjetskom tržištu, AERS može da traži smanjenje cijene tog energenta i u Srbiji, objasnila je ona.
Predviđeno je i da od 1. januara 2015. tržište električne energije u Srbiji bude u potpunosti liberalizovano, tako da će domaćinstva i mali kupci moći da biraju snabdijevača strujom, rekla je Hadžibabić.
Osnovni ciljevi zakona su unapređenje sigurnosti isporuke i snabdijevanja energentima, povećanje tržišne konkurencije, povećanje zaštite korisnika na tržištu, unapređenje energetske efikasnosti i poboljšanje uslova za ulaganja u energetski sektor, rekao je Rajaković, koji je i autor zakona.
On je, na predstavljanju aktuelne verzije nacrta na savjetovanju “CIGRE Srbija” na Zlatiboru, precizirao da će po završetku rada na tom dokumentu, on biti upućen na mišljenje ostalim ministarstvima, poslije čega će se naći pred Vladom Srbije, a zatim i pred parlamentom.
“Ako budemo imali malo sreće, prijedlog zakona biće pred parlamentom na julskom zasjedanju, a u najnepovoljnijem slučaju na septembarskom, pošto mora da bude usvojen do 1. oktobra, zbog obaveza države u procesu pristupanja EU”, objasnio je.
Prema njegovim riječima, osnovni razlozi za donošenje zakona su i uređivanje odnosa radi daljeg razvoja energetskog sektora i tržišta, preuzete međunarodne obaveze i otklanjanje ograničenja postojećeg zakona iz 2004. godine.
Zakon donosi i novine u oblasti obnovljivih izvora energije, definiše status povlašćenih proizvođača električne energije, kao i dodjelu privremenog statusa povlašćenog proizvođača koji će investitorima omogućiti da obezbjede kredite, naveo je on.
Status povlašćenog proizvođača energije iz obnovljivih izvora dobijaće se na osnovu energetske i građevinske dozvole, rekao je Rajaković i dodao da će se izdavati i garancije o porijeklu energije, što će proizvođačima omogućiti prodaju na međunarodnom tržištu. Tanjug